Reklama

Włącz światła!

Od dzisiaj, czyli 1 października do marca obowiązuje przepis nakazujący jazdę na światłach mijania przez całą dobę. Badania wykazują, że jazda z włączonymi światłami w dzień może doprowadzić nawet do 25-procentowego spadku liczby wypadków.

W niektórych krajach, m.in w całej Skandynawii, na Łotwie i Estonii jazda na włączonych światłach mijania w dzień jest obowiązkowa przez cały rok. W Polsce od kilku lat istnieje obowiązek włączania świateł w okresie jesienno-zimowym.

Dzisiaj policjanci mogą jeszcze upominać i przypominać o obowiązku włączenia świateł (oczywiście, jeśli ciemność czy padający deszcz nie zmuszą do poważniejszego potraktowania sprawy). Za jazdę bez świateł grozi mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne.

Warto pamiętać o światłach nie tylko ze względu na istniejący przymus ich włączenia. Dzięki włączonym reflektorom nawet w słoneczny dzień samochód jest widoczny z większej odległości, łatwiej również oszacować jego prędkość, co w oczywisty sposób prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Reklama

Jazda na światłach prowadzi tylko do minimalnie większego zużycia paliwa (ok. 0.1 l/100 km, a więc 1 l/1000 km). Praktyka ostatnich lat pokazała również, że nawet "maluchy" nie mają problemów z prądem spowodowanych całodzienną jazdą na światłach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jazda | światła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy