Wichury nad Polską. Jak zachować się w samochodzie?

Silny wiatr to spory kłopot dla kierowców, którzy muszą zachować ostrożność większą niż zwykle. Wichury na drodze to długa lista niebezpieczeństw. Jak powinien się zachować kierowca w takiej sytuacji i czego unikać?

Wichury nad Polską i trudne warunki drogowe

Gwałtowne zmiany pogody i związane z tym wichury na drodze, stwarzają niebezpieczne warunki dla kierowców. Silny podmuch wiatru jest w stanie zepchnąć auto z drogi. Wichury to także niebezpieczeństwo w postaci połamanych konarów i gałęzi drzew, które spadają zarówno na zaparkowane, jak i jadące samochody. Obecne gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak silne zachmurzenie, intensywne opady deszczu oraz śniegu, bardzo pogarszają też widoczność. 

Reklama

Według ostrzeżeń IMGW przez nasz kraj przemieszcza się aktywny front atmosferyczny, któremu towarzyszy bardzo silny wiatr wiejący w porywach z prędkością nawet 90 km/h. Podmuchy wiatru mogą bez problemu łamać i wyrywać drzewa z korzeniami, uszkadzać  linie energetyczne, a nawet zrywać dachy z budynków. Tym bardziej wichury na drodze stwarzają poważne zagrożenie dla kierowcy. Jak zachować się w takich warunkach?

Jak zachować się podczas wichury na drodze?

Przede wszystkim, zanim wsiądziemy za kierownicę, zawsze warto sprawdzić aktualną prognozę pogody. Środki masowego przekazu na bieżąco informują o wszystkich zagrożeniach, które czekają na kierowcę i pozwalają na możliwie jak najlepsze przygotowanie się do niebezpiecznej aury. Jeżeli wyruszasz w trasę podczas niebezpiecznej pogody, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu samochodu - apteczka, latarka, trójkąt ostrzegawczy, lina holownicza i saperka mogą przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. 

Co zrobić, gdy wichura zastała nas na drodze? Przede wszystkim należy znaleźć bezpieczne miejsce dla swojego samochodu. Idealnym rozwiązaniem byłoby zatrzymanie się na stacji paliwowej lub podziemnym parkingu. Wichura na drodze często zaskakuje kierowców będących w trasie i wtedy należy pamiętać, by nie zatrzymywać się w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Te mogą runąć na samochód i doprowadzić do tragedii.

Jeżeli wichura na drodze zmusza cię do zatrzymania, zjedź na parking lub przynajmniej na pobocze i włącz światła awaryjne. To bardzo ważne, ponieważ ograniczona widoczność podczas wichury powodującej zamiecie i zawieje śnieżne może doprowadzić do zderzenia z nadjeżdżającym z tyłu samochodem.

Wichury na drodze - jak jechać bezpiecznie?

Podczas wichur, przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń, istnieje ogromne ryzyko zdmuchnięcia samochodu. W takich sytuacjach, gdy nie możemy się zatrzymać z powodu braku pobocza, należy zwolnić i mocno trzymać kierownicę samochodu. Dzięki temu podczas mocnego podmuchu wiatru łatwiej będzie utrzymać swój tor jazdy. 

Podczas wichury na drodze należy zachować odpowiedni dystans od innych samochodów. To zminimalizuje ryzyko zderzenia. Gdy wieje bardzo silny wiatr, warto również odpowiednio ustawić koła samochodu do kierunku wiatru, co chociaż trochę pozwoli na zrównoważenie siły podmuchu. 

Niebezpieczne wichury. Czego unikać?

Podczas jazdy w tak trudnych warunkach pogodowych warto pamiętać o jeszcze kilku zasadach. Wichury na drodze są szczególnie niebezpieczne na otwartych przestrzeniach, takich jak nieosłonięte odcinki dróg czy mosty. W takich miejscach warto się zastanowić, czy warto wyprzedzać wysokie samochody takie jak TIR-y czy autobusy. Podczas ich wyprzedzania kierowcy są narażeni na silniejsze działanie wiatru

Na większe i nagłe podmuchy wiatru na drogach pojawiają się w momencie mijania wysokich budynków w terenie zabudowanym. Podobnie jest w przypadku wyjeżdżania z lasu, czy ogólnie każdej osłoniętej przestrzeni. W takich miejscach kierowcy powinni unikać szybkiej jazdy i ściągnąć nogę z gazu. Jeżeli wichury na drodze zmusiły cię do zatrzymania się poza pobocze, nie wyłączaj silnika. Pracujący silnik zapewnia prąd dla ogrzewania i gwarantuje widoczność bez konieczności otwierania szyb, a także pozwoli bez obaw zostawić włączone oświetlenie zewnętrzne samochodu. 

Silny wiatr na drodze. Bądź zawsze przygotowany

Jeżeli czeka cię dłuższa podróż, a w prognozach pogody zapowiadane są niebezpiecznie wichury, warto odpowiednio przygotować się do podróży. Koniecznie naładuj swój telefon komórkowy i zabierz ze sobą samochodową ładowarkę do telefonu. Zabierz w podróż także latarkę i sprawdź, czy nie trzeba wymienić jej baterii. 

W obecnych warunkach wichury na drodze mogą zmusić cię do zatrzymania i dłuższego postoju, dlatego warto zabrać ze sobą ciepły koc lub dodatkowe ubranie. Przed podróżą należy także sprawdzić stan ogumienia oraz wyposażenie apteczki i bagażnika. W tym koniecznie powinna znaleźć się saperka. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczna jazda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy