Reklama

W samochodzie jest bezpiecznie. Zginęli głównie piesi

W sylwestra i Nowy Rok doszło do 169 wypadków, w których zginęło 17 osób, z których 11 to piesi; 225 osób zostało rannych, policjanci zatrzymali 578 nietrzeźwych kierowców - poinformował w środę młodszy inspektor Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Hajdas powiedział, że powroty z długiego weekendu między świętami a Nowym Rokiem rozłożyły się na kilka dni. "Nie przewidujemy fali powrotów. Część osób będzie wracała prawdopodobnie dopiero w najbliższy weekend" - dodał. Zaznaczył, że szczególnie w dużych miastach widać, że natężenie ruchu w środę jest mniejsze niż zazwyczaj.

Poinformował, że podczas ostatniej doby doszło do 70 wypadków, w których zginęło osiem osób, a 95 zostało rannych; policjanci zatrzymali 416 nietrzeźwych kierowców. Z kolei podczas dwóch dni - sylwestra i 1 stycznia - doszło do 169 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 225 zostało rannych; policjanci zatrzymali 578 nietrzeźwych kierowców.

Reklama

W większości ofiarami wypadków byli piesi - aż 11 osób z siedemnastu, które zginęły w sylwestra i Nowy Rok na drogach, to ludzie potrąceni przez samochody, a nie kierujący czy pasażerowie.

Jak podkreślił, w porównaniu do roku poprzedniego odnotowano nieco więcej wypadków, więcej osób zostało rannych. Mniej było natomiast ofiar śmiertelnych i nietrzeźwych kierowców. Zaznaczył jednak, że nie do końca te dane można porównywać, gdyż w ubiegłym roku 1 stycznia wypadał w niedzielę, w tym roku powroty zostały rozłożone na kilka dni tzw. długiego weekendu.

Hajdas zaapelował do kierowców o zdrowy rozsądek na drogach i dostosowanie prędkości do warunków na drogach, a do pieszych o noszeniu elementów odblaskowych. Podkreślił, że elementy odblaskowe noszone na ubraniu znacznie zwiększają bezpieczeństwo pieszego, szczególnie na drodze w terenie niezabudowanym.

"Badania pokazują, że gdy pieszy nie ma elementu odblaskowego, jest zauważalny dla kierowcy z odległości 20 m. Jeśli nosi odblask, kierowca może zobaczyć go już ze 100, a nawet 120 m. Noszenie elementu odblaskowego może uratować życie" - zaznaczył.

Boże Narodzenie również spokojniejsze niż przed rokiem

Podobnie lepsze niż w ubiegłym roku były drogowe statystyki ze świąt. W Wigilię i oba dni Bożego Narodzenia na polskich drogach doszło w tym roku do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali w tym czasie 455 nietrzeźwych kierowców. Przed rokiem w tym samym czasie doszło do 204 wypadków. Zginęło w nich 31 osób, a 294 zostało rannych. Zatrzymano też 671 osób, które prowadziły po spożyciu alkoholu.

INTERIA.PL/RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zginął

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy