Uwaga! Jeździłem po pijanemu
W miniony weekend policjanci z drogówki przyłapali wielu pijanych kierowców. Są wśród nich sędziowie, politycy, policjanci i aktorzy.
W ubiegłym tygodniu zatrzymano np. Krzysztofa M., lekarza i radnego z Piotrkowa. Kierując autem miał 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W poniedziałek przed sądem w Radomsku stanie z kolei Bohdan Ł., znany aktor i piosenkarz, też przyłapany na jeździe po kilku głębszych (miał 1,7 promila).
Czy jest sposób na nietrzeźwych kierowców? Tak! Podawanie przez sąd do publicznej wiadomości ich nazwisk.
Kierowcy, których nazwiska opublikowały gazety, przyznali, że była to dla nich najdotkliwsza kara... Ireneusz K. jest jednym z tych, wobec których skierniewicki sąd orzekł upublicznienie wyroku.- Przez kilka miesięcy po publikacji mojego nazwiska nie tylko sam miałem nieprzyjemności, ale i dzieci w szkole. To dla mnie nauczka na całe życie i na pewno bat na innych - uważa Ireneusz K.
Niektórzy proponują by kierowcy przyłapani na jeździe w stanie nietrzeźwym, zostali zobowiązani do naklejenia na samochodach nalepek z napisem „Uwaga! Jeździłem po pijanemu”.
Co sądzisz o takim pomyśle?
***
W 2005 roku nietrzeźwi uczestniczyli w 6 798 wypadkach drogowych (14,1% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 825 osób (15,1% ogółu zabitych), a 8 487 odniosło obrażenia ciała (13,9% ogółu rannych).
Nietrzeźwi uczestnicy ruchu w 2005 roku spowodowali 5 748 wypadków, tj. (11,9% ogółu wypadków).
Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków stanowią kierujący. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, nietrzeźwi stanowili 10,1%.
W 2005 roku kierujący będący pod wpływem alkoholu spowodowali 4 005 wypadków. Zginęło w nich 490 osób, a rannych zostało 5 609 osób. W porównaniu do 2004 roku nastąpił wzrost liczby wypadków o 117 (+3%).
W grupie nietrzeźwych kierujących największe zagrożenie bezpieczeństwa stanowili kierujący samochodami osobowymi, spowodowali oni 3 088 wypadków (77,1 % wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących). Wskaźnik ten jest wyższy niż w roku poprzednim (2004 - 73,4%). W wypadkach zawinionych przez nietrzeźwych kierujących samochodami osobowymi zginęło 390 osób, tj. 79,6% śmiertelnych ofiar zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących (2004 rok - 74,4%).
W porównaniu z rokiem ubiegłym stwierdzono wzrost liczby ujawnionych kierujących pojazdami, będących pod działaniem alkoholu (w stanie po użyciu oraz w stanie nietrzeźwości) o 18 671 osób.
***
Komenda Główna Policji pracuje nad propozycjami zmian w sposobach karania pijanych kierowców. Tylko w ubiegłym roku zatrzymano ich na polskich drogach ponad 192 tys., jak podkreślają policjanci liczba ta od kilku lat systematycznie wzrasta.
Dlatego policja chce m.in., by pijany kierowca podlegał karze bezwzględnej więzienia, a nie karze w zawieszeniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do dwóch lat więzienia, za spowodowanie wypadku po pijanemu - nawet do 12.
Jak powiedział Marcin Szyndler z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji, kolejną rozważaną propozycją jest kara finansowa, która byłaby procentem od dochodu zatrzymanego kierowcy.
Dodał, że policja chce także, by wizerunek pijanego kierowcy publikowany był na jego koszt na łamach prasy, a także by jego samochód, jako narzędzie przestępstwa, podlegał konfiskacie.
"Pijany kierowca wiezie śmierć. Ok. 10 proc. wszystkich wypadków na polskich drogach powodują właśnie kierowcy pod wpływem alkoholu" - powiedział Szyndler. Jak dodał tylko w pierwszym kwartale tego roku zatrzymano ich już ponad 30 tys.