Reklama

Tylko co drugi kierowca i pasażer zapina pasy

Przeciętny Polak wie, że prawo nakazuje zapinania pasów w samochodach. Mimo iż 85 proc. kierowców i 81 proc. pasażerów zapina pasy bezpieczeństwa z przodu pojazdu, to gdy siedzimy z tyłu samochodu tylko połowa z nas zabezpiecza się w ten sposób.

11 maja br. w Sejmie zostały przedstawione wyniki badań, przeprowadzonych przez agencję badawczą PBS DGA, na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach kampanii "Włącz myślenie", dotyczącej używania pasów bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych w samochodach.

Reklama

Wyniki badań przeprowadzonych na grupie 1500 osób w marcu i kwietniu 2011 r. pokazują, że kierowcy w Polsce nie mają wykształconego nawyku zapinania pasów przed wyruszeniem w drogę i nie traktują ich jako sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa.

Wymówki zawsze się znajdą

Polacy jako wymówkę dla niezapinania pasów bezpieczeństwa traktują jazdę na krótkiej trasie czy niewygodę. Pasy zapinamy najczęściej jadąc w długą trasę, kiedy panują ciężkie warunki lub kiedy wiemy, że możemy zostać skontrolowani przez policję. Z kolei foteliki dziecięce, choć zazwyczaj stosowane, nie są dobrze dobierane do dziecka, a następnie prawidłowo mocowane w samochodzie.

Większość Polaków zgadza się jednak, że policja powinna częściej weryfikować zapięcie pasów zarówno u kierowcy, jak i pasażerów mimo tego iż, 34 proc. stwierdziło, że liczba kontroli w ciągu 3 ostatnich lat wzrosła.

"Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy lekceważą znaczenie pasów bezpieczeństwa, choć zwiększają one szansę przeżycia co najmniej dwukrotnie w trakcie wypadku samochodowego. Kierowcy są nieco bardziej obowiązkowi w przypadku używania fotelików dla dzieci, ale tylko 62 proc. dzieci jest prawidłowo w nich przewożonych. Rodzice nadal nie wiedzą, jak właściwie zamontować fotelik w pojeździe, by spełniał on swoje zadanie zwiększania bezpieczeństwa" - zauważa dr Andrzej Markowski psycholog, Stowarzyszenie Psychologów Transportu.

Niemal 400 tys. mandatów

Kampania "Włącz myślenie" ma na celu propagowanie zapinania pasów przez kierowców i pasażerów samochodów oraz używanie w samochodach fotelików dla dzieci. Przez całe lato, podczas imprez w różnych miastach Polski, będą odbywały się warsztaty z udziałem policji i ekspertów poświęcone zapinaniu pasów i prawidłowemu przypinaniu fotelików, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję ratowania życia.

W 2010 roku za niezapięte pasy bezpieczeństwa w pojazdach ukarano 397299 osób. Ponad 7250 osób - za brak fotelika dla dzieci w samochodzie.

W 2010 roku poszkodowanych w wypadkach drogowych zostało ponad 52 tys. osób, w tym 3907 poniosło śmierć, a prawie 39 tys. zostało rannych. W ubiegłym roku zginęło 34 dzieci w wieku 0-6 lat, a rannych zostało 3340 - należy podkreślić, że są to dzieci, które powinny jeździć w fotelikach. Najmłodsi są narażeni na utratę życia bądź zdrowia przede wszystkim z powodu błędów dorosłych...

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pasażerowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje