Reklama

To już ostatni moment na zmianę opon!

To już ostatnia chwila na zmianę opon z letnich na zimowe - przestrzegają eksperci i wulkanizatorzy.

Według prognoz wielkimi krokami zbliża się zima, w niektórych rejonach Polski już pada śnieg, a zatem warunki na polskich drogach zdecydowanie się pogorszą.

Sławomir Szaławiński z jednej z warszawskich firm wulkanizacyjnych podkreśla, że w związku ze zbliżającą się zimą kierowcy jak najszybciej powinni zająć się zmianą opon. Mechanik radzi, by jak najszybciej udać się do odpowiedniego zakładu, ponieważ, kiedy prognozy pogody się sprawdzą i śnieg będzie zalegał na ulicach, kolejki chętnych do zmiany opon będą bardzo długie. Szaławiński przypomina również, że nie warto ryzykować i jeździć zimą na oponach letnich, które nie są przygotowane do "odprowadzania" błota pośniegowego oraz nie gwarantują odpowiedniej przyczepności.

Reklama

Z kolei ekspert Polskiego Związku Motorowego Ryszard Ciechański podkreśla, że zimowe opony są przydatne nie tylko podczas opadów śniegu, ale także lepiej zdają egzamin na drodze podczas mrozu. Chodzi o to - tłumaczy - że zimowe opony są zbudowane z innej mieszanki niż letnie i dzięki temu mają większą przyczepność do asfaltu, co jest fundamentalne podczas hamowania.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, będzie padał śnieg i śnieg z deszczem. Najtrudniejsze warunki będą na południu i północy Polski. W Zakopnem lezy już 25 cm śniegu, z kolei na Wybrzeżu będzie padał deszcz ze śniegiem. Tym samym warunki jazdy na tych terenach mogą być dość trudne.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: opony | zmiana opon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy