Ta siła złamie ci kark. By przeżyć wystarczy, że...

Przy czołowym zderzeniu z prędkością 64 km/h człowiek ważący 76 kg uderza w siedzącą na przednim siedzeniu osobę z taką samą siłą, z jaką oddziałuje na podłoże masa 2,5 tony (czyli dwa średniej klasy samochody osobowe)!

Brak pasów oznaczać może śmierć
Brak pasów oznaczać może śmierćPiotr JędzuraReporter

Mimo tych szokujących danych w Polsce tylko około 70 proc. osób stosuje pasy bezpieczeństwa podróżując na tylnym siedzeniu pojazdu!

By zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uruchomiła właśnie kolejną kampanię edukacyjną. "Pasy. To trzyma cię przy życiu". Przekonać ma pasażerów do stosowania pasów niezależnie od zajmowanego w pojeździe miejsca.

Statystyki mówią  same za siebie. Zgodnie z danymi ETSC (Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu) w samym tylko 2012 roku można by uratować życie ok. 900 osób, gdyby pasażerowie podróżujący na tylnym siedzeniu mieli zapięte pasy. Tymczasem Polacy nagminnie lekceważą konsekwencje niezapinania pasów bezpieczeństwa.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie KRBRD wynika, iż co trzeci Polak uważa, że "jeżeli jedzie się ostrożnie pasy bezpieczeństwa nie są tak naprawdę potrzebne". 10 proc. polskich kierowców przyznaje też, że jeżeli chodzi o zapinanie dzieci w pasy bezpieczeństwa lub umieszczanie ich w innym odpowiednim urządzeniu ochronnym (foteliki, podwyższenia) robi to tylko "czasami, rzadko, a nawet nigdy"! Przypominamy, że nowelizacja przepisów z 9 kwietnia br. zniosła m.in. kryterium wieku dziecka, które powinno być przewożone w foteliku. Zgodnie z nowymi przepisami w foteliku musi podróżować każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm.

Warto przypomnieć, że w Polsce w latach 2012 - 2014 z powodu nie zapiętych pasów zginęły co najmniej 363 osoby (25 osób to pasażerowie podróżujący z tyłu pojazdu), a 375 pasażerów (co najmniej 110 pasażerów siedzących z tyłu) zostało rannych.

W zeszłym roku, w czasie rutynowych kontroli, policjanci odnotowali 422 287 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierujących lub przewożenia dzieci niezgodnie z obowiązującymi przepisami. To aż o 12 proc. więcej niż  w roku 2013!

Przypominamy, że z danych ETSC wynika, iż w 2012 roku w całej Unii Europejskiej pasy bezpieczeństwa uratowały życie przeszło 8600 osób!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas