Świąteczne podróżowanie

Zbliżają się święta, okres rodzinnych wyjazdów i sylwestrowych eskapad.

O czym należy pamiętać, a czego unikać podczas świątecznych podróży?

Świąteczne wyjazdy. Grudzień to okres wzmożonego ruchu związanego z licznymi wyjazdami świątecznymi. Często kierowcy pokonują w tym czasie dalekie dystanse. Z powodu trudnych warunków drogowych do zimowych podróży należy się wyjątkowo dokładnie przygotować.

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić stan techniczny samochodu - dodać zimowego płynu do spryskiwaczy, ocenić sprawność wycieraczek i reflektorów, skontrolować stan ogumienia. Należy się także upewnić czy samochód jest wyposażony w apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Przed wyjazdem trzeba starannie zaplanować podróż oraz zapoznać się z prognozami i aktualnymi warunkami drogowymi na trasie przejazdu. Odpowiednie przygotowanie się do jazdy samochodem pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji. Przed długą podróżą, kierowca powinien także dobrze się wyspać i wypocząć.

Reklama

W trasie. Generalna zasada, do jakiej powinni stosować się kierowcy podczas zimowych wojaży, to spokojna jazda bez gwałtownych ruchów kierownicą. Wszystkie manewry należy wykonywać płynnie i rozważnie. Nie przyspieszamy gwałtownie, nie hamujemy w ostatniej chwili, zachowujemy bezpieczną odległość od jadącego przed nami samochodu. Oprócz tego należy być skoncentrowanym na drodze oraz na jej otoczeniu. Wszystkie manewry, które zamierzamy wykonać powinny być odpowiednio wcześniej sygnalizowane kierunkowskazami, aby każdy uczestnik ruchu był świadomy naszych zamierzeń.

Alkohol. W czasie świąt wielu kierowców po rodzinnych spotkaniach wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu. Badania dowiodły, że każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka, tj. opóźnia reakcję kierowcy, zakłóca wyczucie odległości i prędkości, zaburza koordynację wzrokowo-ruchową. Zarówno osoby prowadzące auto, jak i ich pasażerowie powinni być świadomi, że alkohol w połączeniu z trudnymi warunkami na drodze, to częsta przyczyna śmiertelnych wypadków. Wprawdzie w polskim prawie o ruchu drogowym dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy może wynosić 0,2 promila alkoholu, to radzimy nie wsiadać za kierownicę po wypiciu nawet najmniejszej ilości mocnych trunków. Warto wiedzieć, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest w Polsce przestępstwem.

Pada śnieg. W zimie kierowcy powinni liczyć się z dużymi opadami śniegu, które znacznie pogarszają widoczność i powodują, że nawierzchnia staje się niebezpiecznie śliska. Trzeba wtedy zwolnić i unikać jazdy na długich światłach, aby zmniejszyć ryzyko poślizgu i oślepienia światłem rozproszonym. Jeśli w samochodzie zainstalowane są reflektory przeciwmgielne to dobry moment do ich użycia. Należy je wyłączyć, kiedy tylko widoczność ulegnie poprawie.

Po uszy w śniegu. Jeśli próbujemy ruszyć samochodem na drodze, gdzie leży duża warstwa śniegu nie powinno się mocno wciskać pedału gazu. Gwałtowne dodawanie gazu może zakończyć się zakopaniem samochodu w śniegu. Pamiętajmy, że nie należy dopuścić do obracania się ślizgających kół w miejscu. Jeżeli mamy problem z ruszeniem, spróbujmy delikatnie rozkołysać auto poprzez naprzemienną jazdę do przodu i do tyłu.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okres | kierowcy | podróżowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy