Reklama

Samochód, który cię obudzi

W szwedzkim Instytucie Badawczym Dróg i Transportu (VTI) opracowano system alarmowy, który nie dopuszcza do zaśnięcia kierowcy podczas jazdy.

Urządzenie złożone z komputera oraz sprzężonej z nim kamery i czujników nadzoruje poziom zmęczenia kierowcy. Odbywa się to poprzez obserwację jego oczu. Gdy powieki prowadzącego pojazd zaczynają opadać, włączają się sygnały ostrzegawcze - wibracja fotela kierowcy, ostre dźwięki, głos zalecający przerwę w jeździe itp.

Reklama

Urządzenie to już wypróbowało z pozytywnym skutkiem 40 kierowców na torze doświadczalnym Instytutu. Obecnie VTI przygotowuje się do prób w normalnym ruchu drogowym.

Do tego celu użytych zostanie kilka specjalnie przygotowanych samochodów. Każdy z nich prowadzić będą dwie osoby - testujący, który musi być rzeczywiście zmęczony i niewyspany oraz jego wypoczęty partner. Będzie on miał możliwość przejęcia w każdej chwili kontroli nad pojazdem.

Szwedzcy eksperci mówią, że zaśniecie za kierownicą jest przyczyną co piątego wypadku drogowego, zwłaszcza w ruchu na obszarach niezabudowanych.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: urządzenie | kierowcy | system alarmowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje