Przekroczysz prędkość o 50 km/h - stracisz prawo jazdy

To już w zasadzie pewne. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h kierowcy karani będą utratą prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Takie rozwiązanie przewiduje projekt zmian w Prawie o Ruchu Drogowym, który poparł Senat.

Wcześniej, za wprowadzeniem nowych przepisów opowiedzieli się również posłowie. Obecnie nowe przepisy czekają już tylko na podpis prezydenta.

Utrata prawa jazdy grozić będzie wszystkim, którzy przekroczą prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Jeśli w tym czasie ukarany kierowca przyłapany zostanie na prowadzeniu auta straci prawo jazdy na pół roku. Kolejna wpadka poskutkuje bezpowrotnym odebraniem uprawnień! Na trzy miesiące zatrzymane zostanie również prawo jazdy kierowcy, który przewozić będzie w samochodzie o dwie osoby więcej, niż wynika to z zapisów w dowodzie rejestracyjnym.

Reklama

Nowe prawo uderza również w osoby siadające za kierownicą po kilku głębszych. W przypadku kierowcy zatrzymanego na jeździe pod wpływem sąd będzie mógł zasądzić nie tylko utratę prawa jazdy, ale też zapłatę 5 tys. zł grzywny na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. W przypadku recydywistów stawka wynosić będzie 10 tys. zł.

Trzeba też wiedzieć, że siadanie za kółko mimo orzeczonego zakazu sądowego będzie nie wykroczeniem, lecz przestępstwem, za które grozić ma kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Za jazdę bez uprawnień, która karana jest dziś mandatem w wysokości 500 zł, nowe przepisy przewidują możliwość orzeczenia kary aresztu i karę finansową w wysokości nie niższej niż 3 tys. zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy