Reklama

Potrafisz się spakować? To bardzo ważne...

Nieodpowiednie zapakowanie bagażu może w znaczny sposób wpłynąć na prowadzenie pojazdu, a niezabezpieczone przedmioty znajdujące się w kabinie stanowią zagrożenie dla pasażerów.

- Pakowanie przedmiotów do samochodu jest tak powszechną czynnością, że kierowcy nie przykładają do niej dużej wagi. Tymczasem przemyślane rozłożenie bagażu zarówno w bagażniku, jak i na dachu samochodu oraz w jego wnętrzu, poprawi jakość, komfort i bezpieczeństwo jazdy - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

W bagażniku

Wkładając przedmioty do bagażnika upewnijmy się, że najpierw ładujemy te najcięższe i największe. Ciężki bagaż powinien być przewożony jak najniżej, aby utrzymać nisko środek ciężkości pojazdu - zmniejszy to wpływ ładunku na prowadzenie samochodu.

Reklama

Przedmioty o znacznej wadze powinny też znajdować się jak najbliżej oparcia tylnych siedzeń, unikać należy przewożenia ich za tylną osią pojazdu. Jeśli decydujemy się na demontaż tylnej półki w celu zyskania dodatkowej przestrzeni, pamiętać należy, że bagaż nie powinien wystawać ponad siedzenia, aby nie blokował widoczności w tylnej szybie - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W kabinie

Kabina samochodu nie powinna być używana do przewożenia bagażu jeśli nie ma takiej konieczności - do tego służy bagażnik. Niebezpieczne mogą okazać się nie tylko duże, ciężkie i niezabezpieczone przed przemieszczaniem przedmioty, stanowiące zagrożenie w sytuacji, gdy dojdzie wypadku, ale także drobne elementy, które zawsze powinny być chowane do skrytek.

Wszelakie butelki i puszki z napojami powinny znaleźć się w schowkach. Nigdy nie można dopuścić do tego, aby toczyły się po podłodze samochodu. Mogą bowiem utknąć pod pedałami i zablokować je. Z kolei leżący na tylnej półce telefon komórkowy przy nagłym hamowaniu może uderzyć w pasażera z siłą dużego kamienia.

Na dachu

Jeśli miejsce w bagażniku jest niewystarczające można zdecydować się na montaż kufra lub bagażnika dachowego. Ten ostatni jest dobrym rozwiązaniem, jeśli musimy przewieźć przedmioty duże lub mające niestandardowe wymiary, jednak nie mogą być one bardzo ciężkie.

Należy sprawdzić w instrukcji auta, jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu. Dodatkowo, jeśli przewozimy bagaż na dachu, trzeba go starannie przymocować, szczególnie z przodu, tak aby nie podniósł lub nie przesunął go podmuch wiatru - zalecają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Rower

Przewożenie roweru wymaga zastosowania odpowiednich mocowań. Zwykle kierowcy mają do wyboru dwie opcje: montaż rowerów na dachu lub z tyłu za samochodem.

Zaletą pierwszego z wymienionych rozwiązań jest fakt, że bagaż nie zasłania widoczności. Wadą jest stosunkowo trudny załadunek, ponieważ rowery trzeba podnieść na dużą wysokość. Montując rowery na dachu, największe należy umieścić na zewnątrz lub naprzemiennie z mniejszymi.

Transport rowerów na bagażniku zamontowanym z tyłu samochodu jest wygodniejszy ze względu na załadunek, ale cała konstrukcja może zasłaniać światła lub tablicę rejestracyjną i wymaga dodatkowej uwagi podczas jazdy i parkowania tyłem.

Jadąc z bagażem umieszczonym poza bryłą auta oraz przewożąc ciężki ładunek, zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu dodatkowych środków ostrożności, bowiem zmieniają się właściwości jezdne pojazdu. Wydłużyć może się droga hamowania, inaczej też zachowuje się pojazd na zakrętach. Podstawową zasadą jest: im większy i cięższy bagaż, tym wolniej i ostrożniej należy jechać - podsumowują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje