Reklama

Potrafisz jeździć w deszczu? Chyba nie do końca...

W czasie opadów deszczu liczba wypadków wzrasta o 35% do nawet 182%.

Dzięki instynktownym zachowaniom kierowców, takim jak obniżenie prędkości czy zwiększenie odstępu od poprzedzającego pojazdu, zdarzenia drogowe są statystycznie mniej groźne w skutkach. Szczególnie niebezpieczna jest pierwsza godzina od rozpoczęcia opadów.

- Badania wykazały pozytywne zmiany zachowania kierowców w czasie deszczu, ale najwyraźniej te zachowania dotyczą zbyt małej liczby kierowców lub są niewystarczające. Na przykład zmniejszenie prędkości nie musi niestety oznaczać bezpiecznej prędkości - podsumowuje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Reklama

Nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn, obok rodzaju nawierzchni i zbyt małej głębokości bieżnika opon, wpadania samochodów w poślizg na mokrej drodze. Najlepiej, jeśli kierowca miał okazję wcześniej w bezpiecznych warunkach trenować wyjście z poślizgu, gdyż dzięki temu w takiej sytuacji wykonuje manewry automatycznie - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Pierwszym symptomem aquaplaningu jest uczucie luzu w kierownicy. W takiej sytuacji przede wszystkim nie wolno nagle hamować ani kręcić kierownicą.

- Gdy zablokują się tylne koła należy wykonać kontrę kierownicą i zdecydowanie dodać gazu, aby zapobiec obróceniu się pojazdu. Nie wolno naciskać na hamulec, gdyż spowoduje to pogłębienie się nadsterowności.

- Gdy dojdzie do utraty przyczepności przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu i wyprostować tor jazdy.

W zależności od natężenia i czasu trwania opadów deszczu dochodzi także do różnego stopnia ograniczenia widoczności - w przypadku intensywnych opadów może to oznaczać, że kierowca widzi drogę tylko na odległość 50 metrów. Sprawne wycieraczki i niezużyte pióra to podstawa podczas jazdy samochodem o każdej porze roku, ale jesienią i zimą w szczególności - radzą trenerzy.

W takich warunkach pogodowych wzrasta też wilgotność powietrza, co może powodować osadzanie się pary na szybach. Nawiew ciepłego powietrza skierowany na przednią i boczne szyby pomoże skutecznie je oczyścić. Podobny efekt można uzyskać uruchamiając na chwile klimatyzację. Powietrze musi pochodzić z zewnątrz, a nie krążyć w obiegu zamkniętym wewnątrz auta. Gdy samochód jest zaparkowany, najlepiej otworzyć na chwilę okno, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.

W czasie lub zaraz po intensywnych opadach deszczu kierowcy powinni uważać na mijane pojazdy,

w szczególności ciężarówki, które rozpryskując wodę dodatkowo ograniczają widoczność. Woda na jezdni działa też jak lustro, które może oślepiać kierowców podczas jazdy nocą, odbijając światła nadjeżdżającego samochodu.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy