Reklama

Potrącili i uciekli. Zobacz film!

Wrocławski sąd uniewinnił głównego oskarżonego w procesie o potrącenie na pasach dla pieszych trzech osób i nieudzielanie im pomocy.

Dwaj współoskarżeni otrzymali kary roku i 2 lat więzienia w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Do wypadku doszło 16 września 2006 r. w centrum Wrocławia. Samochód osobowy, jadąc z dużą prędkością, potrącił przechodzące na pasach na zielonym świetle trzy osoby: dwie kobiety i mężczyznę. Wszyscy z ciężkimi obrażeniami, m.in. licznymi złamaniami, trafili do szpitala. Kierowca auta nie zatrzymał się, aby udzielić pomocy poszkodowanym.

Kilka godzin po wypadku na policję zgłosili się dwaj pijani mężczyźni: 41-letni Marek W., właściciel samochodu i 30-letni Tomasz S. Mieli po ok. 2 promile alkoholu i twierdzili, że byli pasażerami, a samochód prowadził nieznany im mężczyzna.

Reklama

Po kilku tygodniach pobytu w areszcie Tomasz S. jako pierwszy wskazał 22-letniego Rafała K., współwięźnia, który miał feralnego dnia prowadzić auto. K. trafił do aresztu z powodu włamania i kradzieży. Wyjaśnienia Tomasza S. potwierdził Marek W., który rozpoznał w Rafale K. kierowcę samochodu.

Rafał K. od początku nie przyznawał się do zarzutów. Twierdził, że nie zna współoskarżonych; Tomasza S. poznał w areszcie, a Marka W. - dopiero podczas konfrontacji. Zeznał, że feralnego dnia był w domu w Obornikach Śląskich pod Wrocławiem.

W uzasadnieniu wtorkowego wyroku sędzia Aneta Talaga podkreśliła, że brak jest jednoznacznych dowodów na to, że Rafał K. prowadził tego dnia samochód, a zeznania świadków nie pozwoliły na jednoznaczne wskazanie K. jako sprawcę wypadku.

- Mimo, że niektórzy świadkowie wskazywali na oskarżonego jako kierowcę, to ich wypowiedzi nie były w tym względzie jednoznaczne. Trzeba zwrócić przy tym uwagę na dużą prędkość z jaką poruszał się samochód. Niektórzy ze świadków nie byli w stanie rozpoznać nawet marki samochodu, ani ile osób nim jechało - mówiła sędzia.

Zdaniem sądu zeznania złożone przez pozostałych dwóch oskarżonych, które wskazują Rafała K. jako kierowcę, "nie są ani spójne, ani konsekwentne" - dodała Talaga.

Tomasz S. oskarżony o utrudnianie śledztwa i zacieranie śladów, nie stawił się na ogłoszenie wyroku. Został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Marka W. za utrudnienie śledztwa i jazdę po pijanemu, sąd skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata. W. otrzymał także zakaz prowadzenia samochodu na dwa lata.

Obrońca Marka W. Mirosław Eulenfeld zapowiedział złożenie apelacji. - Ani sąd, ani prokuratura nie wskazały na czym miałoby polegać zacieranie śladów przez W. - podkreślił.

Proces toczył się od września 2007 r.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: kara więzienia | film | na pasach | \ Film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje