Parkowanie a pułapki w przepisach

Znalezienie miejsca do parkowania to trudna sztuka, szczególnie w miastach. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Obostrzenia w strefie zamieszkania

Nie każdy kierowca pamięta, że postój w strefie zamieszkania jest dozwolony tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, czyli oznakowanych parkingach. Postawienie pojazdu w każdym innym miejscu, np. chodniku jest traktowane jako postój lub zatrzymanie w niedozwolonym miejscu, nawet jeśli nie narusza żadnych innych przepisów, np. znaków zakazu czy minimalnej odległości od skrzyżowania. Za pozostawienie pojazdu w taki sposób grozi mandat 100 zł i 1 punkt.

Wymagany dystans


Nie można zatrzymywać się 10 m przed skrzyżowaniem [1], przejazdem kolejowy, tramwajowym oraz przejściem dla pieszych [2] i przejazdem dla rowerów. Uwaga! Na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu, zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem.

Nie może zatrzymać się i parkować 15 m od słupka lub tabliczki oznaczającej przystanek [3]. Jeśli natomiast przystanek wyposażony jest w zatoczkę, zakaz obowiązuje na całej jej długości.

Przepisy zabraniają także zastawiania bramy wjazdowej [4].

Reklama

Parking dla inwalidów

Tak oznaczone miejsce parkingowe jest zarezerwowane dla inwalidy oraz dla kierowcy przewożącą taką osobę. Zajęcie takiego parkingu przez osobę bez identyfikatora to mandat 500 zł i 5 punktów karnych.

Ograniczenie w wybrane dni

Zakaz postoju w dni nieparzyste [1] oraz zakaz postoju w dni parzyste [2] zabraniają parkowania, ale warto zapamiętać, że nie obowiązują od godz. 21 do godz. 24. Jest to czas umożliwiający przestawienie pojazdu na drugą stronę drogi, jeśli parkujemy przez całą dobę.

Znaki zakazu

Zakaz postoju [1] dopuszcza jedynie zatrzymanie. Jeśli pod znakiem nie znajduje się żadna tabliczka oznacza to, że kierowca może się zatrzymać maksymalnie na 1 minutę. Jeśli pod zakazem zatrzymywania [2] nie ma tabliczki "Nie dotyczy chodnika" znak zabrania zatrzymywania i parkowania samochodu także na chodniku.

Tunel, most, wiadukt

Są miejsca, w których nigdy nie można zatrzymać pojazdu. To mosty, tunele czy wiadukty. Podobnie jest na drogach ekspresowych i autostradach. Zatrzymanie jest możliwe tylko w miejscach do tego przeznaczonych, np. miejscach parkingowych lub zatokach.

Postój zabroniony jest także na ścieżce rowerowej oraz pasie rozdzielającym jezdnie. Szczególnie w zatłoczonych miastach, dla wielu kierowców są to świetne miejsce do pozostawienia samochodu.

Dodatkowe ograniczenia

Miejsce zastrzeżone np. dla osoby posiadającej identyfikator wydany przez zarządcę terenu.

Tabliczka oznacza miejsce przeznaczone także na postój pojazdów z przyczepą kempingową.

Tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Tabliczki pod znakiem wskazują początek [1] i koniec [2] zakazu postoju lub zatrzymywania.

Tabliczka wskazująca kontynuację ustawionego wcześniej zakazu postoju lub zatrzymywania.

Tabliczka wskazująca, że zakaz postoju lub zatrzymywania dotyczy obu stron placu.

Tabliczka wskazuje sposób ustawienia pojazdu na jezdni lub chodniku (kolor szary to jezdnia).


Motor
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy