O ile wzrósł ruch na drogach w ciągu ostatnich pięciu lat?

O ok. 17 proc. w ciągu pięciu lat wzrosło natężenie ruchu na drogach wojewódzkich woj. śląskiego.

O ok. 17 proc. w ciągu pięciu lat wzrosło natężenie ruchu na drogach wojewódzkich woj. śląskiego.

Jak wynika z zakończonych właśnie badań prowadzonych na zarządzanych przez samorząd odcinkach dróg, średni zmierzony tam ruch to ok. 5 tys. pojazdów na dobę.

O wynikach prowadzonych co pięć lat pomiarów, których wyniki są wykorzystywane m.in. do planowania zarządzania i utrzymania sieci dróg regionalnych, poinformowała rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, Aleksandra Marzyńska.

Z ubiegłorocznych wyników badań na drogach krajowych woj. śląskiego wynika, że w takim samym, pięcioletnim, odstępie czasu natężenie ruchu na trasach zarządzanych przez katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wzrosło dwa razy bardziej - o 35 proc., do ponad 18 tys. pojazdów na dobę.

Reklama

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach administruje siecią dróg o długości 1217 km. To wszystkie tzw. drogi wojewódzkie w woj. śląskim poza odcinkami leżącymi w granicach miast na prawach powiatu. Takimi odcinkami, podobnie jak miejskimi odcinkami dróg krajowych, zarządzają same miasta i ich jednostki organizacyjne.

Jak wynika z tegorocznego tzw. generalnego pomiaru ruchu, najbardziej obciążonymi trasami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach są: droga nr 910 wiodąca od drogi nr 86 do granicy Dąbrowy Górniczej (19 tys. 438 pojazdów na dobę), droga nr 911 od granicy Bytomia do Świerklańca (14 tys. 280 pojazdów na dobę) i droga nr 934 od granicy Mysłowic do Bierunia (11 tys. 599 pojazdów na dobę).

Najbardziej obciążone fragmenty dróg wojewódzkich w regionie to: odcinek drogi nr 910 od skrzyżowania w centrum Będzina (tzw. nerki) do granicy z Dąbrową Górniczą (21 tys. 116 pojazdów na dobę), odcinek drogi nr 933 z Wodzisławia Śląskiego do Mszany (20 tys. 577 pojazdów na dobę) i odcinek drogi nr 935 w Raciborzu (17 tys. 697 pojazdów na dobę).

Najmniejszy ruch zmierzono na drodze nr 781 prowadzącej z Łękawicy przez Przełęcz Kocierską w kierunku Andrychowa i Chrzanowa w woj. małopolskim (602 pojazdy na dobę). Niewiele więcej samochodów jeździ drogą nr 917 z Raciborza do granicy z Czechami w Krzanowicach (825 pojazdów na dobę) oraz drogą nr 421 z Nędzy do Szczytów w woj. opolskim (721 pojazdów na dobę).

Z ubiegłorocznego ogólnopolskiego Generalnego Pomiaru Ruchu na drogach krajowych wynika, że od 2005 r. ruch w woj. śląskim wzrósł o ok. 35 proc. - średnio z 13 tys. 579 pojazdów na dobę do 18 tys. 300 pojazdów na dobę.

Najbardziej obciążonymi drogami krajowymi w woj. śląskim w ub. roku były trasa nr 86 z Tychów przez Katowice do Podwarpia (52 tys. 995 pojazdów na dobę), autostrada A4 (41 tys. 133 pojazdów na dobę) oraz droga nr 1/S1 (31 tys. 137 pojazdów na dobę).

Najmniejszy ruch zmierzono w 2010 r. na drodze nr 42 z Kamiennej koło Namysłowa (opolskie) do Rudnika koło Starachowic (świętokrzyskie) (938 pojazdów na dobę - przez woj. śląskie przebiega kilkukilometrowy odcinek tej drogi, m.in. przez miejscowość Parzymiechy), oraz na drodze nr 40 między Łanami a Pyskowicami (3 tys. 608 pojazdów na dobę).

PAP
Dowiedz się więcej na temat: piano | piana | natężenie ruchu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy