Reklama

Nowy egzamin od 10 stycznia, ale...

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, które nie zdążą z przygotowaniem samochodów i placów manewrowych do 10 stycznia (termin wejścia w życie nowych zasad egzaminów na prawo jazdy), będą miały na to czas do 10 kwietnia.

Nowe terminy dotyczą jedynie egzaminów na prawo jazdy kategorii C, D, E i T - poinformowało Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Dla kategorii B o 3 miesiące przesunieto jedynie obowiązek rejestrowania egzaminu.

Od 10 stycznia wchodzą w życie nowe zasady egzaminów na prawo jazdy, które wymagają między innymi przygotowania placów manewrowych i rejestrowania przebiegu egzaminu na wideo.

Jak głosi komunikat, nie wszystkie ośrodki egzaminacyjne zdążyły z zakupem kamer do samochodów i z przygotowaniem placów manewrowych dla egzaminów przeprowadzanych według nowych zasad. Minister transportu i budownictwa podjął więc decyzję o przesunięciu o 3 miesiące terminu wejścia w życie przepisów rozporządzenia w tym zakresie.

Reklama

Z analizy wynika, że 16 z 49 wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego zakończyło już procedury przetargowe lub ma już zamontowane kamery w samochodach egzaminacyjnych. W pozostałych ośrodkach wystąpiły opóźnienia w podjęciu prac dostosowawczych. Problemy, które powstają w trakcie przygotowań, to głównie brak możliwości zakończenia rozpoczętych procedur przetargowych na urządzenia do rejestracji przebiegu egzaminu dla prawa jazdy kategorii „B”.

Procedury te prowadzone zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych w przypadku odwołań nie zakończą się w terminie pozwalającym na wyposażenie pojazdów w wymagane kamery przed 10 stycznia 2006 r. W celu rozwiązania problemu wejście w życie przepisów rozporządzenia stanowiących o obowiązku rejestracji egzaminu na prawo jazdy kategorii „B” oraz montażu kamer w samochodach egzaminacyjnych przesuwa się o 3 miesiące, czyli do 10 kwietnia 2006 r.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie minister transportu i budownictwa przesłał 20 grudnia do konsultacji społecznych.

W końcu listopada wicepremier Ludwik Dorn powiedział na konwencie marszałków województw w Warszawie, że zwróci się do ministra transportu i budownictwa o przesunięcie o pół roku terminu wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zmian w szkoleniach i egzaminowaniu kandydatów na kierowców.

„Mamy okres zimowy, jest to nie najlepszy czas na zmiany” - oświadczył Dorn. Marszałkowie województw zwracali uwagę, że nie zdążą wprowadzić tych zmian w tak krótkim terminie.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: egzamin | prawo jazdy | 10 kwietnia | budownictwa

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy