Reklama

Na polskich drogach jest coraz bezpieczniej

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach i zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków w ostatniej dekadzie.

Dane na ten temat opublikowała Komisja Europejska. W całej Wspólnocie od 2001 do 2010 roku udało się zredukować liczbę wypadków w których giną ludzie o 43 procent. W Polsce - o jedną trzecią.

Ze wszystkich krajów członkowskich gorsze od Polski wyniki w tej dziedzinie mają tylko Bułgaria, Rumunia i Malta. Z kolei najlepiej wypada pod tym względem Łotwa, gdzie liczba wypadków śmiertelnych zmalała w ostatniej dekadzie aż o 61 procent, następnie są Litwa i Hiszpania. W sumie dziewięciu krajom Unii Europejskiej udało się zredukować liczbę wypadków śmiertelnych o ponad połowę.

Reklama

Dobry zeszły rok

Komisja przedstawiła także dane dotyczące bezpieczeństwa na drogach w ubiegłym roku. W tym zestawieniu Polska wypada już lepiej, plasuje się mniej więcej w połowie - w porównaniu z 2009 rokiem liczba wypadków śmiertelnych w naszym kraju spadła w ubiegłym roku o 15 procent. To lepszy wynik niż średnia unijna wynosząca 11 procent.

Najbezpieczniej na drogach w całej Unii w ubiegłym roku było w Luksemburgu, gdzie wypadków śmiertelnych było o jedną trzecią mniej niż w 2009 roku. Kolejne z dobrymi wynikami w tym zestawieniu są Malta, Szwecja i Słowacja.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczeństwo na drogach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama