Masz partnera lub partnerkę? Podobno jeździsz bezpieczniej
Czy bycie w stałym związku lub posiadanie dzieci przekłada się na to, czy jeździmy bezpieczniej? Owszem. Potwierdzają to statystyki wypadków.
W skrócie - będąc w związku czujemy się bardziej odpowiedzialni za życie swoje i bliskich, i za kierownicą staramy się dodatkowo nie narażać. Idąc tym tropem - dostawca nawigacji NaviExpert przygotował specjalną wersję aplikacji z funkcją nagrania głosu bliskiej osoby, który w razie zbyt szybkiej jazdy będzie zachęcał kierowcę do zdjęcia nogi z gazu.
O tym, że kierowcy będący w związkach małżeńskich mają mniejszą skłonność do zachowań ryzykownych na drodze, wiedzą doskonale ubezpieczyciele. - To wynika ze statystyki opartej na analizie setek tysięcy zdarzeń drogowych. Dysponując tą wiedzą, jesteśmy w stanie zaoferować takim klientom korzystniejszą cenę polisy, bo w ich przypadku ryzyko, że dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, jest mniejsze - tłumaczy Krzysztof Kosiński z LINK4.
Jak się jednak okazuje, nie tylko zawarcie związku małżeńskiego sprawia, że na drodze wykazujemy się mniejszą brawurą. - Generalnie wystarczy, że jesteśmy w bliskiej relacji - mamy partnera, dziecko, o które się troszczymy - i już czując się odpowiedzialni za nich, dbamy bardziej także o siebie. Są jednak sytuacje, w których do większej brawury są skłonni nawet wspomniani rodzice i małżonkowie. Chodzi o samotne podróże, zwłaszcza te długie, gdy chęć jak najszybszego dotarcia do domu może być silniejsza od rozsądku. Zmęczenie, obniżony refleks, słaba ocena odległości, problemy z podzielnością uwagi i nadmierna prędkość to fatalne połączenie, często kończące się wypadkami- tłumaczy Anna Małdzińska, psycholog transportu.
Fakty te postanowiła połączyć i wykorzystać firma Telematics Technologies przygotowując najnowszą wersję aplikacji NaviExpert. Istnieje w niej możliwość nagrania bliskiej osoby z komunikatem zachęcającym do zdjęcia nogi z gazu, który uruchamia się po przekroczeniu obowiązującej na drodze prędkości o określoną liczbę kilometrów na godzinę. Spersonalizowany komunikat zastępuje w nawigacji domyślny dźwięk zwolnij. Jak bowiem dodaje Anna Małdzińska: - Głos bliskiej osoby przypominający o zdjęciu nogi z gazu działa lepiej na naszą wyobraźnię niż mijane po drodze znaki z ograniczeniami prędkości. Przypomnienie kierowcy, że ktoś na niego czeka ma głęboki sens i skłania do refleksji.
- Skoro bliskie osoby potrafią wywierać tak silny wpływ na nasze zachowania, dlaczego by tego nie wykorzystać do poprawy bezpieczeństwa? Niezależnie od tego czy jesteśmy w związku, mamy dzieci, rodziców czy dobrych znajomych - warto pamiętać, że mamy do kogo wracać. To funkcja dla wszystkich naszych użytkowników, a w szczególności tych, którzy są świadomi swojej "ciężkiej nogi". Ale nie tylko. Jeśli wiemy, że najbliższa nam osoba lubi poszaleć za kierownicą, być może właśnie Walentynki będą najlepszą okazją do tego, by powiedzieć: "Kocham Cię. Zwolnij" i wyposażyć ją w nawigację z już nagranym komunikatem zachęcającym do bezpiecznej jazdy - mówi Adam Bąkowski, prezes Zarządu Telematics Technologies.
Wersja umożliwiająca nagrywania głosu bliskiej osoby, który zastępuje domyślny dźwięk zwolnij po przekroczeniu określonej prędkości, jest już dostępna w Google Play. Nagranie własnego komunikatu jest możliwe po wybraniu w menu aplikacji: Ustawienia > Dźwięki > Komunikat Zwolnij. Aby korzystać z nowej funkcji należy wybrać prędkość po przekroczeniu, której chcemy by dźwięk się odtwarzał (do wyboru: 0,10, 20, 30, 50 km/h), a następnie nagrać własny komunikat. Długość nagrania to 10 sekund. Po nagraniu dźwięku domyślny komunikat "Zwolnij" zostanie zastąpiony spersonalizowanym przekazem.
Nawigację NaviExpert można pobrać za darmo w sklepie Google Play. Każdy nowy użytkownik aplikacji ma możliwość skorzystania z darmowego, 14 dniowego testu nawigacji. Po tym czasie usługa wygasa i można wykupić płatny abonament.