Kup OC, a dostaniesz aplikację, która… nauczy cię dobrze jeździć

Znany ubezpieczyciel postanowił poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach, poprzez edukację kierowców przy pomocy nietypowej metody

Każdy z nas ma swój styl jazdy, wynikający z osobistych preferencji, temperamentu i lat przyzwyczajeń. Niestety nie zawsze suma tych wszystkich czynników daje korzystny wynik, zarówno dla nas, jak i dla innych użytkowników dróg.

Jazda zbyt szybka, nerwowa, albo po prostu pozbawiona płynności nie tylko wpływa bowiem na bezpieczeństwo, ale również na nasz samochód. Nieodpowiedni styl jazdy zwiększa spalanie, powoduje przyspieszone zużywanie się elementów eksploatacyjnych (hamulce, opony), a na dłuższą metę wpływa na ogólną kondycję całego samochodu.

Reklama

Jak więc pomóc kierowcom w pozbywaniu się złych przyzwyczajeń i zachęcić ich do zmiany stylu jazdy? Firma ubezpieczeniowa Link4 postanowiła zrobić to w nowoczesny sposób - przy pomocy aplikacji.

Jest ona częścią nawigacji NaviExpert i na podstawie danych z GPS (kierunek i prędkość poruszania się) ocenia nasze poczynania za kierownicą. Przyznaje punkty w kategoriach "Bezpieczna jazda" oraz "Płynna jazda" i wyświetla w procentach na ile prawidłowe jest nasze zachowanie za kierownicą. Jeśli pozostawia ono nieco do życzenia, aplikacja będzie dawała nam wskazówki co powinniśmy zmienić.

Dodatkową motywacją do samodoskonalenia jest fakt, że Link4 planuje przeprowadzenie kilku konkursów dla kierowców korzystających z tej aplikacji. Swój wynik można sprawdzać w ogólnodostępnym rankingu, a na najlepszych czekają nagrody.

Pierwszy konkurs rusza już 1 lipca, a wygrać można między innymi szkolenia z bezpiecznej jazdy w Sobiesław Zasada Centrum, vouchery na paliwo oraz smartfony Sony.

Co ciekawe, udział w zabawie mogą wziąć również osoby nieposiadające ubezpieczenia w Link4. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.naviexpert.pl/link4/, gdzie otrzymamy kod na 3-miesięczną licencję nawigacji NaviExpert, wraz z aplikacją Bezpieczna Jazda z Link4.

Z kolei osoby, które wykupiły polisę ubezpieczeniową w tejże firmie od 19 czerwca, otrzymają bezpłatnie licencję pozwalającą na rok korzystania z aplikacji NaviExpert.

Uprzedzając komentarze o "permanentnej inwigilacji", dodamy jeszcze, że Link4 nie zamierza w jakikolwiek sposób wykorzystywać uzyskanych w ten sposób danych do modyfikowania wysokości składek ubezpieczeniowych. Co ciekawe jednak, takie plany są, ale dotyczą jedynie polis dla flot samochodowych i powinny zostać one wdrożone w drugiej połowie roku.

Na temat pomysłu firmy Link4 bardzo pozytywnie wypowiedzieli się też eksperci związani z motoryzacją.

Tomasz Czopik - kierowca rajdowy

Świetny pomysł i genialne narzędzie samokontroli kierowcy! Nie walczmy z Policją za pomocą CB radia czy innych aplikacji, tylko sami starajmy się pojechać optymalnie, bezpiecznie i ekonomicznie. W dodatku zostaniemy za to nagrodzeni! Pamiętajmy, że na co dzień nie warto przesadzać na drodze bo i tak w naszym polskim, nadmiernym ruchu niewiele ugramy. Do jazdy sportowej są tory i zorganizowane rajdy samochodowe a nie normalne drogi.

Roman Kantorski - Prezes Polskiej Izby Motoryzacji

Premiowanie właściwych nawyków za kierownicą jest świetnym pomysłem. Wreszcie ktoś będzie nagradzał za dobrą jazdę, a nie tylko ganił za złą. Takie rozwiązanie może wpłynąć na zmianę mentalności. Póki co, za "dobrego kierowcę" uznaje się takiego, który potrafi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku, lawirując przy tym między innymi użytkownikami drogi.

Michał Baranowski - eco-driving.info

Rozwiązania telematyczne są w Polsce bardzo często kojarzone tylko i wyłącznie z monitoringiem samochodów służbowych i pewną kontrolą pracowników. Czas najwyższy zmienić ten obraz i pokazać dodatkowe korzyści, takie jak poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie kosztów eksploatacji samochodu. Nie mogę się doczekać pierwszych wniosków wyróżnionych kierowców. Spodziewam się, że większość z nich będzie pozytywna, a spokojna jazda okaże się sposobem na ekonomiczny i szybki dojazd do celu.

Anna Małdzińska - psycholog transportu

Kara blokuje złe postępowanie, ale niekoniecznie motywuje do lepszych zachowań. Kierowcy naruszający przepisy liczą na to, że jakoś się uda. To nagroda motywuje do coraz większych starań w dążeniu do lepszych zachowań. Przykład konkretnego kierowcy, który został nagrodzony motywuje również innych użytkowników drogi do bezpiecznych zachowań. Firmy zatrudniające kierowców powinny nagradzać tych, którzy przez określony czas nie spowodują żadnej kolizji czy wypadku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: link4 | konkurs | bezpieczna jazda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy