Reklama

Ktoś zajechał ci drogę? Wymusił pierwszeństwo? Nie daj się ponieść emocjom!

Podczas jazdy, zwłaszcza po polskich drogach, czyha na kierowców wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest... agresja.

Prowokują ją trudne warunki na drogach - korki, objazdy, remonty, a także zwiększone natężenie ruchu w terminach powrotów z wakacji czy długich weekendów, lub po prostu zmęczenie kierowców. Złośliwe zachowanie innych uczestników ruchu często skłania nas do tego, abyśmy odpowiadali taką samą reakcją. Jednak czy nie lepiej byłoby zadbać o dobrą atmosferę i zaoszczędzić nerwów sobie i innym?

Reklama

Jeśli widzimy agresywnego kierowcę, najlepiej jest zachować maksymalny spokój i zjechać mu z drogi, a wszelkie niemiłe gesty po prostu zignorować. Sami też starajmy się nie być podczas jazdy zbytnio zuchwali. Nie ścigajmy się, nie blokujmy innym samochodom miejsca na drodze, ani nie wyprzedzajmy tam, gdzie nie jest to dozwolone.

Ważne jest też to, co sądzimy o innych uczestnikach ruchu. Nie traktujmy wszystkich jadących od nas szybciej jako piratów drogowych, a tych, którzy jadą wolniej - jako zawalidrogi. Starajmy się raczej myśleć, że każde nieodpowiednie zachowanie na drodze wynika z błędnej oceny sytuacji, chwilowej dekoncentracji lub z pewnych ważnych powodów, o których nie mamy pojęcia.

Nie wiemy przecież, czy ten jadący zbyt wolno i hamujący nasze tempo kierowca nie robi tego, bo bardzo źle się czuje lub dlatego, że jego samochód jest w złym stanie technicznym. A ten jadący zbyt szybko niekoniecznie chce nam udowodnić, że ma lepszy samochód - może po prostu śpieszy się na spotkanie z ukochaną albo do szpitala, gdzie właśnie przychodzi na świat jego dziecko. W większości przypadków inni kierowcy wcale nie myślą o tym, żeby zrobić nam na złość, a są skoncentrowani na dotarciu do określonego celu.

Z początkiem czerwca ruszyła w całej Polsce akcja "Siemanko", której celem jest przeciwdziałanie agresywnemu zachowaniu na drogach. Jest to akcja dla kierowców, którzy podczas jazdy nie chcą z nikim walczyć, a jedynie bezpiecznie dotrzeć do końca podróży.

Kierowcy, którzy zechcą przyłączyć się do akcji "Siemanko", otrzymają nalepkę w kształcie otwartej dłoni, która ma za zadanie przekazać innym uczestnikom ruchu drogowego komunikat o naszym pozytywnym do nich nastawieniu.

Uśmiechnięte łapki do naklejenia na samochodach są dostępne u dilerów Subaru, a także w Szkole Jazdy Subaru, która jest jednym z organizatorów akcji. Niebawem łapki będzie można zdobyć także na stacjach benzynowych sieci Lotos, oraz wykupując polisę ubezpieczeniową w Warcie.

Jak zachować się w konfrontacji z agresywnym kierowcą:

- Ustąp miejsca na drodze;

- Nie ścigaj się;

- Unikaj kontaktu wzrokowego;

- Nie odpowiadaj na agresywne gesty;

- Jeśli kierowca sprawia zagrożenie, powiadom o tym policję.

Jeśli sam jesteś agresywnym kierowcą:

- Unikaj stresujących sytuacji: korków, pośpiechu;

- Skup się na prowadzeniu, unikaj rozpraszania się;

- Włącz łagodną, relaksującą muzykę;

- Jeśli jesteś bardzo zdenerwowany, nie prowadź;

- Pamiętaj, że gdy prowadzisz samochód, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje