"Krokodyle" sprawdzą każde auto!
Inspekcja Transportu Drogowego od sylwestra może zatrzymywać i kontrolować każdego kierowcę. Zobacz, jakie uprawnienia mają inspektorzy i za co mogą ukarać.
Ostatniego dnia 2010 r. weszły w życie zmiany kodeksu ruchu drogowego. Zgodnie z nowymi przepisami można szybciej jeździć po dwujezdniowych drogach ekspresowych (120 km/h zamiast 110 km/h) i autostradach (140 km/h zamiast 130 km/h). Poza tym nowe uprawnienia dostała Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) - formacja, która do tej pory ścigała jedynie zawodowych kierowców.
Inspektor zdecyduje
Teraz ITD ma prawo zatrzymać każdy samochód, ale w przypadku "prywatnych" aut dotyczy to jedynie sytuacji, gdy kierowca rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa. Tyle, że w przepisach nie doprecyzowano "rażącego naruszenia" i "spowodowania zagrożenia". Wniosek? To inspektor będzie decydował, kiedy i za co zatrzyma kierowcę osobowego auta.
Według ITD możemy się tego spodziewać, jeśli przejedziemy na czerwonym świetle, będziemy wyprzedzać w miejscu zabronionym, wymusimy pierwszeństwo na pieszych lub innym pojeździe. Po-dobnie może być potraktowane znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości.
Sprawdzą prędkość
I tu warto wspomnieć o kolejnej nowości. "Krokodyle" (tak w żargonie użytkowników CB określa się pracowników Inspekcji) dostali prawo używania ręcznych radarów oraz wideorejestratorów. Co prawda, na swoim wyposażeniu nie mają jeszcze "suszarek", ale posiadają już 7 aut z kamerami, które mogą zarejestrować wyczyny kierowców.
Jeśli już zostaniemy zatrzymani, uprawnienia inspektorów są niemal identyczne jak policji. Oznacza to, że mogą sprawdzać dokumenty pojazdu i kierowcy oraz wypisać mandat. Tak jak w przypadku decyzji policjanta, kierowcy przysługuje prawo odmowy mandatu, wtedy sprawa trafia do sądu.
Na szczęście ITD ma nadal główną uwagę skupiać na kierowcach ciężarówek czy autobusów, czekając na kolejne uprawnienia dotyczące wszystkich kierowców.
Przejmą fotoradary
Od 1 lipca, inspektorzy zajmą się obsługą fotoradarów należących do policji, a także karaniem kierowców na podstawie zdjęć z tych urządzeń. Do tego systemu mają być włączone także auta z wideorejestratorem, które będą nagrywały nasze wyczyny na drodze, ale bez zatrzymywania kierowców (będą działały jak mobilne fotoradary). Zapis wykroczeń zostanie wysłany pocztą wraz z mandatem.
Procedura zatrzymania przez ITD
- Zatrzymać pojazd może funkcjonariusz umundurowany, który znajduje się w pobliżu oznakowanego pojazdu lub w miejscu, gdzie umieszczono znak drogowy uprzedzający o kontroli.
- Inspektor jadący radiowozem może podać kierowcy polecenie za pomocą megafonów, syreny lub sygnałów świetlnych. Jadąc za innym pojazdem może dawać polecenie do zatrzymania się również poprzez krótkotrwałe włączenie koguta i syreny.
- Polecenie do zatrzymania pojazdu funkcjonariusz musi podać z dostatecznej odległości, aby kierowca był w stanie zobaczyć zatrzymującego go inspektora.
- Pojazd powinien być zatrzymany w miejscu, w którym nie utrudnia to ruchu i nie stwarza zagraża bezpieczeństwa.
- Inspektor podczas kontroli na żądanie kierowcy musi okazać legitymację służbową, ma prawo sprawdzić dokumenty pojazdu (dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC), a także prawo jazdy kierowcy.
Przebieg kontroli
Po sygnale do zatrzymania przez ITD kierowca musi zatrzymać pojazd i trzymać ręce na kierownicy.
Na polecenie funkcjonariusza należy:
- wyłączyć silnik,
- włączyć światła awaryjne,
- podać dokumenty,
- wysiąść z pojazdu.
Uprawnienia ITD
Inspektor IT D może zatrzymać pojazd, jeśli:
- podejrzewa, że kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
- kierowca rażąco naruszy przepisy ruchu lub spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym, np.
wymusi pierwszeństwo, będzie wyprzedzał na linii ciągłej.
Inspektor ITD ma prawo:
- używać ręcznego miernika prędkości, np. popularnej "suszarki" (na razie ITD ich nie ma),
- używać wideorejestratora,
- używać alkomatu,
- sprawdzić stan techniczny auta,
- kontrolować dokumenty pojazdu i kierowcy.
Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów. Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.