Reklama

Kobiety gorszymi kierowcami?

Za kierownicą kobiety są bardziej odpowiedzialne od mężczyzn. Powodują mniej wypadków, bo jeżdżą o wiele bezpieczniej i częściej niż mężczyźni zastanawiają się nad konsekwencjami swoich czynów – wynika ze statystyk.

Kobiety znacznie rzadziej wymuszają pierwszeństwo i prawie nigdy nie powodują wypadków, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu - mówi psycholog Anna Zielińska.

Jak pokazują statystyki, kobiety dwa razy rzadziej powodują wypadki drogowe, a nawet jeśli już popełniają błędy, to ich skutki nie są tragiczne. Są to przeważnie stłuczki, które powodują uszkodzenie pojazdu.

Natomiast nie zagrażają życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego - dodaje pani psycholog.

I tak jest nie tylko w Polsce. We Francji prawo jazdy ma 70 proc. kobiet i 90 proc. mężczyzn. Ci ostatni powodują jednak aż 4/5 groźnych wypadków.

W Stanach Zjednoczonych liczba kobiet za kierownicą systematycznie rośnie – to już 48 proc. wszystkich kierowców. I choć – jak wynika ze statystyk - w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów kobiety uczestniczą w nieco większej liczbie wypadków, to ich skutki nie są poważne.

Reklama

Problemem staje się natomiast rosnąca liczba kierowców w wieku powyżej 70 lat. Ze względów demograficznych w tej grupie jest 1,5 razy więcej niż mężczyzn. I w tym przypadku zagrożenie wypadkami jest większe.

O tym, że kobiety jeżdżą lepiej przekonani są także internauci. W sondzie RMF ponad 60 proc. z Was uznało za fałszywe twierdzenie: „Kobiety są gorszymi kierowcami”.

Porozmawiaj na Forum.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy