Twój hamulec ma dodatkową funkcję. Wciśnij go do końca i sprawdź
Nowoczesne samochody są projektowane w taki sposób, aby zapewniać kierowcy maksymalny komfort podczas kierowania pojazdem i wspomagać go w kluczowych czynnościach. Jedną z wielu nowoczesnych funkcji, o których warto wiedzieć, jest Auto Hold. To niewielkie udogodnienie, które może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia auta.

Spis treści:
W warunkach typowego miejskiego ruchu, różne sytuacje wymuszają na kierowcach używanie hamulców. Mowa tu między innymi o zmieniających się światłach na sygnalizacji świetlnej, znakach drogowych, pieszych, czy nieprzewidzianych zachowaniach innych uczestników ruchu drogowego. W wielu wymienionych przypadkach, nie wystarczy tylko przyhamować. Czasami trzeba się zatrzymać i odczekać chwilę przed kontynuowaniem jazdy. W takich właśnie sytuacjach przydaje się funkcja Auto Hold, która wspomaga kierowcę podczas postoju.
Czym jest funkcja Auto Hold w samochodzie?
Auto Hold to funkcja, która utrzymuje pojazd w miejscu, nawet jeśli noga kierowcy nie znajduje się na pedale hamulca. Jest ona aktywowana w momencie pełnego zatrzymania samochodu, powodując wzrost ciśnienia w układzie hamulcowym i blokując koła.
O jego działaniu informują odpowiednie ikony wyświetlane na tablicy rozdzielczej. Zazwyczaj jest to napis „HOLD” lub „A” w kółku. Funkcja przydaje się szczególnie podczas częstej konieczności zatrzymywania się np. w korkach lub zatłoczonych strefach miejskich.
Jak aktywować funkcję Auto Hold w swoim samochodzie?
Sposobów na uruchomienie funkcji Auto Hold jest sporo i różnią się one w zależności od modelu samochodu. Spośród nich wyróżnić można trzy najczęściej spotykane. Pierwsza umożliwia aktywację funkcji poprzez dedykowany przycisk znajdujący się w pobliżu elektrycznego hamulca postojowego. Aby w tym przypadku Auto Hold się aktywował, trzeba mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
Drugi przypadek umożliwia aktywację funkcji z poziomu ustawień systemowych w aucie. Aby tego dokonać, należy znaleźć odpowiednią opcję w menu samochodu osobowego. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, po aktywacji systemu na desce rozdzielczej powinno pojawić się odpowiednie oznaczenie informujące, że funkcja została aktywowana.
Trzeci wariant to po prostu mocne wciśnięcie hamulca. Sprawia on wrażenie ukrytego, ale tak naprawdę jest najprostszy w obsługę spośród wszystkich wymienionych. Jedyne, co należy zrobić to podczas zatrzymania się np. na światłach, trzeba mocniej wcisnąć hamulec. Wówczas funkcja powinna zadziałać.
Jak ruszać z funkcją Auto Hold?
Czytając o metodach aktywacji tej funkcji, ciężko nie odnieść wrażenia, że jeżdżenie z nią może okazać się dodatkową komplikacją podczas jazdy. W rzeczywistości nie jest to prawdą, ponieważ zarówno aktywacja, jak i jeżdżenie samochodem z funkcją Auto Hold jest banalnie proste.
Aby zwolnić hamulce w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, wystarczy po prostu dodać gazu i ruszyć przed siebie. W przekładniach manualnych wystarczy z kolei wrzucić bieg, popuścić sprzęgło i dodawać gazu.
Jak widać, nie wymaga to wcale dodatkowych czynności, czy dezaktywacji hamulców. Wbrew obawom, nie komplikuje to sposobu używania samochodu, a wręcz przeciwnie - zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.