Reklama

Kierowco! Jest ślisko!

W wielu regionach Polski utrzymują się niskie temperatury i pada śnieg. W związku z tym drogi mogą być śliskie, a widoczność zdecydowanie gorsza - ostrzega policja i apeluje do kierowców, by byli ostrożni.

Najtrudniejsze warunki pogodowe panują, m.in. w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Reklama

"W związku z utrzymującą się zimową pogodą, na wielu drogach jest ślisko. Apelujemy do podróżnych i kierowców o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach" - powiedział Karol Jakubowski z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak dodał, niezmiernie ważne jest także właściwe przygotowanie samochodu do jazdy. "Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to wymieńmy opony z letnich na zimowe" - powiedział Jakubowski. Kierowcy powinni wymienić także płyn do spryskiwaczy na taki, który nie zamarza przy niskich temperaturach. "Bardzo ważne jest, byśmy mieli dobrą widoczność, a więc dobrze oczyszczone szyby" - podkreślił Jakubowski. Warto też odśnieżyć reflektory i tablice rejestracyjne.

Policjanci podkreślają, że nadejście zimy to czas, gdy warunki na drogach mogą być bardzo zmienne. Z ich statystyk wynika, że właśnie okres jesienno-zimowy jest najbardziej niebezpieczny, jeśli chodzi o liczbę wypadków.

"Zachowajmy zdrowy rozsądek. Weźmy pod uwagę to, że gdy temperatura spada w okolice lub poniżej zera, jezdnia może być śliska. Dodatkowo szybciej zapadający zmrok, zamglenia, opady deszczu lub śniegu zmniejszają widoczność. Nie zapominajmy o konieczności włączenia świateł" - dodał Jakubowski.

Zaapelował równocześnie, by kierowcy zwracali szczególną uwagę na pieszych, a ci ostatni przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa - czyli nie przechodzili w niedozwolonych miejscach, uważali przy wchodzeniu na drogę np. zza autobusu i, jeśli jest taka możliwość, korzystali jednak z chodników.

Odwiedź serwis kamery.interia.pl i przekonaj się, jak wygląda sytuacja na drogach.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: warunki pogodowe | policja | drogi | kierowcy | temperatury | niskie temperatury

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje