Jak skontrolować autokar przed wyjazdem na ferie?

W pięciu pierwszych województwach rozpoczęły się ferie zimowe. Uczniowie z całej Polski będą wypoczywać rotacyjnie aż do 26 lutego. Wysyłając dziecko na zimowy obóz czy kolonię warto wiedzieć, że mamy prawo sprawdzić stan techniczny autokary. Jak to zrobić?

Ferie zimowe rozpoczęli uczniowie z pierwszych pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W tym samym czasie Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna akcję "Bezpieczny autokar - ferie 2023", w trakcie której szczegółowo kontrolowane będą autokary wycieczkowe. 

Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać również funkcjonariusze Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, którzy obsługują fotoradary.

Co obejmuje kontrola autokarów?

Kontrole autokarów będą prowadzone nie tylko w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale również w miejscach ich odjazdu oraz na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku.

Podczas kontroli Inspektorzy będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów - ocenie podlega m.in.: stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. To elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Sprawdzane są także uprawnienia, czas pracy, trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców.

Reklama

Wyjazdy na ferie. Jak skontrolować autokar?

Aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie rodziców, opiekunów dzieci lub organizatora wyjazdu. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z wyprzedzeniem telefonicznie lub przez e-mail właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego.

W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 775 autobusów. Niespełna 3 proc. kontroli (23 przypadki) zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, w tym w 3 przypadkach wydaniem zakazu dalszej jazdy.

Podstawowe zasady podróży autokarem:

 • Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.
 • Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., który może zostać wydłużony do 10 godz., jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
 • Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.
 • Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa to zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.
 • Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione, np. poprzez pozostawione bagaże.
 • Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.
 • Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Inspektorzy zwracają uwagę, aby w trakcie już trwającego wyjazdu, opiekunowie reagowali, kiedy kierowca nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowaną przez uczestników podróży.

Harmonogram ferii zimowych w 2023 r.

 • 16-29 stycznia: woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
 • 23 stycznia-5 lutego: woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • 30 stycznia-12 lutego: woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
 • 13-26 lutego: woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GITD | ferie zimowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy