Ile kosztuje wypadek drogowy? Te koszty ponosimy wszyscy!

Najwyższa Izba Kontroli informowała niedawno o dramatycznie niskiej skuteczności eliminowania z dróg uczestników ruchu pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Przy okazji inspektorzy NIK przypomnieli też o zatrważających kosztach wypadków drogowych w Polsce, jakie ponosić musi całe społeczeństwo.

Chociaż ludzkiego życia nie da się przeliczyć na pieniądze, koszty wypadków drogowych są jak najbardziej policzalne. Przykładowo w 2018 roku w interwencjach przy wypadkach drogowych brało udział 637 624 osoby ze służb policyjnych i ratowniczych oraz 212 254 pojazdów specjalnych. Do kosztów doliczyć należy oczywiście te związane z utrzymaniem specjalistycznego sprzętu czy całego personelu medycznego oraz - szeroko pojętej - służby zdrowia. Od kosztów hospitalizacji po - w przypadku ofiar śmiertelnych - dodatkową procedurę medyczną w postaci sekcji zwłok czy samego pochówku.

Reklama

Ile wypadki "kosztują" budżet państwa?

Budżet państwa obciążają też m.in. koszty prokuratorskie, koszty postępowań sądowych, a nawet... koszty wykonania wyroków, czyli osadzenia sprawców w zakładach penitencjarnych. NIK przypomina, że w 2018 wypadki i kolizje drogowe kosztowały nas odpowiednio 44,9 mld zł i 11,7 mld zł. W tym miejscu warto dodać, że - zgodnie z ustawą budżetową - wszystkie dochody budżetu państwa w 2021 roku oszacowano na 404 mld zł!

Rozpatrując zdarzenia drogowe należy pamiętać, że największy udział w kategorii kosztów wypadków i kolizji drogowych (aż 58 proc.) mają efekty trwałe - straty produkcji w wyniku śmierci bądź niedyspozycji pracownika w pracy. Ile, w przeliczeniu na konkretne zdarzenie, kosztują nas średnio wypadki drogowe?

Jakie są koszty wypadków w drogowych w Polsce?

Jak wynika z raportu zatytułowanego "Ocena kosztów wypadków i kolizji drogowych na sieci dróg w Polsce na koniec 2018 roku", autorstwa Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przeciętna stłuczka (kolizja) generuje średnio koszty jednostkowe w wysokości aż 26,7 tys. zł. Zestawienie uwzględnia koszty strat materialnych pojazdów uczestniczących w kolizji oraz straty w infrastrukturze towarzyszącej zdarzeniu. To jednak nic w porównaniu z kosztami generowanymi przez statystyczny wypadek drogowy. Te szacowane są na - uwaga - 1 420 191 zł!

Stosując odpowiednią metodologię można też oszacować średnie koszty związane z konkretnymi ofiarami. Przykładowo: jednostkowy koszt ofiary lekko rannej (wypadku z ofiarami lekko rannymi) to 48 165 zł. Dla porównania jednostkowy koszt ofiary ciężko rannej (wypadku z ofiarami ciężko rannymi) autorzy raportu oszacowali aż na 3 309 300 zł!

Z uwagi na mniejsze zaangażowanie służby zdrowia, niższe koszty dla budżetu generuje wypadek śmiertelny. Jednostkowy koszt ofiary śmiertelnej (wypadku z ofiarą śmiertelną) to średnio 2 392 125 zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wypadek | wypadki drogowe | stłuczka | kolizja drogowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy