Zupełnie nowa winieta na Słowację. Bardzo ucieszy polskich kierowców

Nadeszła długo oczekiwana zmiana w winietach na Słowacji – tamtejszy parlament przegłosował nowelizację, wprowadzającą jednodniową winietę. Przy okazji zmieniono zasady obowiązywania winiet rocznych. Teraz odpowiednia ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta, ale słowackie władze podały już planowany termin wejścia w życie zmian.

Nowe winiety na Słowacji - czas trwania i zmienione zasady

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, słowacki parlament przegłosował nowelizację, dzięki której w sprzedaży pojawią się jednodniowe winiety, ważne przez 24 godziny od momentu zakupu. To oczywisty ukłon w stronę kierowców, którzy tylko przejeżdżają przez ten kraj. Dotychczas musieli oni wybierać winietę 10-dniową. Oznaczało to, że na przykład wybierając się na dwutygodniowe wakacje, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem był zakup winiety na cały miesiąc. Tylko po to, żeby przejechać dwa razy przez Słowację.

Przy okazji zmieniono także zasady dotyczące winiety rocznej. Dotychczas obowiązywała ona przez cały rok kalendarzowy - od 1 stycznia do 31 grudnia. Według nowych zasad, winieta będzie ważna przez 365 dni od daty zakupu.

Reklama

Jednodniowe winiety na Słowacji - termin wprowadzenia

Nowelizacja wprowadzająca jednodniowe winiety na Słowacji,  a także zmieniająca czas obowiązywania rocznej, została już przegłosowana przez słowacki rząd. Nowe przepisy będzie musiał jeszcze podpisać prezydent, ale nic nie wskazuje na to, aby miał mieć do nich jakieś zastrzeżenia.

Winiety Słowacja 2024. Jaka cena, gdzie kupić, na jakie drogi? ‌

Niestety kierowcy nie skorzystają z nowych winiet od początku wakacji. Zmienione przepisy mają zacząć obowiązywać dopiero od 1 sierpnia 2024 roku.

Ceny winiet na Słowacji w 2024 roku

Posiadanie winiety na Słowacji jest obowiązkowe na części autostrad oraz dróg ekspresowych. W sumie objęte opłatami są 622 km dróg szybkiego ruchu.

Nowa jednodniowa winieta będzie kosztowała 5,40 euro, czyli w przeliczeniu około 23 zł. Ceny słowackich winiet na dłuższe okresy prezentują się następująco:

  • cena winiety na Słowacji na 10 dni to 12 euro (ok. 52 zł)
  • cena winiety na Słowacji na miesiąc to 17 euro (ok. 74 zł)
  • cena winiety na Słowacji na 365 dni to 60 euro (ok. 260 zł)

Przejazd płatnymi odcinkami dróg bez obowiązkowej winiety, karany jest grzywną w wysokości 150 euro (ok. 650 zł). Jeśli jednak opłacimy karę w ciągu 15 dni, jest ona zmniejszana do 100 euro (ok. 430 zł).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Słowacja | winiety | winiety Słowacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy