Zaświecił się check engine? Zamiast płacić mechanikowi, zastosuj prosty trik

Włączenie się kontrolki check engine wielu kierowców interpretuje jako pojawienie się poważnej usterki. Tymczasem pojawienie się jej może mieć wiele przyczyn, niekoniecznie związanych z faktyczną awarią. Na szczęście jest sposób, aby sprawdzić, czy trzeba jechać do serwisu.

Czy powinno się samemu kasować błąd check engine?

Żółta kontrolka check engine swoją nazwą oraz kształtem sugeruje jednoznacznie problemy z silnikiem w samochodzie. Wbrew pozorom jednak nie musi informować o poważnej usterce. To ogólna informacja o stwierdzonej nieprawidłowości w działaniu jednostki napędowej, ale przyczyny mogą być tu bardzo różne.

Czasami zdarza się, że zapalenie się check engine wywołał pojedynczy błąd jakiegoś czujnika. Komputer samochodu wychwycił to i stąd włączona kontrolka. Dlatego też można podjąć próbę skasowania check engine bez żadnej diagnostyki. Jeśli faktycznie był to pojedynczy błąd, kontrolka nie włączy się ponownie. Jeśli zaś problem jest poważniejszy, zapali się ponownie, co oznacza, że bez odpowiedniej diagnostyki się nie obejdzie.

Reklama

Jak samemu skasować check engine bez komputera?

Elektronika ma to do siebie, że czasami może sprawiać problemy, ale w bardzo prosty sposób można je rozwiązać. Wystarczy wyłączyć dane urządzenie z prądu, aby po ponownym uruchomieniu znów zaczęło działać prawidłowo. Podobnie jest z komputerem samochodu.

W aucie wystarczy odłączyć akumulator, ale nie wystarczy odczekanie kilku sekund. Powinno się zdjąć klemę z ujemnego bieguna akumulatora i odczekać około pół godziny. To pozwoli na zresetowanie komputera i usunięcie błędów. Po ponownym podłączeniu auto nie będzie już informowało o starych, nieskasowanych błędach. Jeśli po takiej operacji, powróci jakiś problem, to znaczy że cały czas jest on obecny i wymaga dokładnego sprawdzenia. 

Zaznaczmy jeszcze, że kasowanie błędów poprzez odłączenie akumulatora powinno stosować się raczej w starszych autach. W nowych modelach, pełnych elektroniki, teoretycznie można w ten sposób spowodować powstanie nowych błędów. Lepiej w takim przypadku od razu udać się do mechanika, albo samemu spróbować zdiagnozować błąd.

Jak samemu sprawdzić błędy w samochodzie?

Wbrew pozorom, informacje na temat błędów w komputerze samochodu są dostępne nie tylko dla mechaników ze specjalistycznym sprzętem. Można samemu kupić urządzenie z wejściem do gniazda OBD2, z którym wystarczy połączyć się telefonem. W telefonie natomiast trzeba mieć odpowiednią aplikację - na przykład Piston, SDProg, Smart Control Free, czy Torque OBD.

Dysponując urządzeniem i oprogramowaniem, można podłączyć się do samochodu. Za pośrednictwem wymienionych wcześniej aplikacji możliwe jest sprawdzenie, co spowodowało podświetlenie kontrolki check engine (sprawdzając wyświetlony kod w Google). Oprócz tego można usunąć komunikat o błędzie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: check engine
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy