Zaskakujący znak na autostradzie. Co oznacza auto ze skrzydłami?

Kierowcy podróżujący za granice naszego kraju nierzadko mogą napotkać znaki drogowe, których na próżno szukać w Polsce. Dobrym przykładem jest tajemniczy symbol, który od pewnego czasu pojawia się u naszych zachodnich sąsiadów. Co oznacza znak przedstawiający „samochód ze skrzydłami” na niebieskim tle? Choć może on wyglądać niepozornie, w rzeczywistości stanowi ważne ostrzeżenie.

Zaskakujący znak na autostradzie. Co oznacza auto ze skrzydłami?
Zaskakujący znak na autostradzie. Co oznacza auto ze skrzydłami? 123RF/PICSEL

Pomimo wieloletniego ujednolicenia i standaryzacji europejskich znaków drogowych, niektóre kraje nadal cechują się większą różnorodnością oznaczeń niż ma to miejsce w Polsce. O dziwnych znakach występujących np. w Niemczech lub Austrii pisaliśmy wielokrotnie. Dziś jednak przyjrzymy się tajemniczemu oznaczeniu, które od pewnego czasu można napotkać na belgijskich i holenderskich autostradach. Mowa o białym samochodzie ze skrzydłami na niebieskim tle.

Auto ze skrzydłami ostrzega kierowców

W rzeczywistości chodzi bowiem o znak informacyjny GIII, który ostrzega kierowców o wjeździe na odcinek drogi, na którym może występować zjawisko tzw. aquaplaningu. Wspomniane "skrzydła" są wizualizacją rozpryskującej kałuży, a sam znak stanowi bardzo ważną informację, która może rzutować na nasze bezpieczeństwo.

Co to jest aquaplaning i kiedy występuje?

Aquaplaning to bowiem bardzo niebezpieczne zjawisko, do którego dochodzi w momencie, gdy bieżnik opony nie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wody. Kiedy ilość wody przed oponą staje się zbyt duża, ogumienie przestaje skutecznie odprowadzać i zaczyna unosić się na jej spiętrzonej warstwie. To skutkuje podniesieniem opony i zerwaniem jej kontaktu z drogą, a to jak można przypuszczać kończy się całkowitą utratą kontroli nad samochodem.

Najczęściej z aquplaningiem mamy do czynienie w momencie występowania obfitych opadów deszczu lub tuż po nich. Dlatego właśnie policja od lat apeluje, by w takich sytuacjach natychmiast zdjąć nogę z pedału gazu i w jeszcze większym stopniu skupić się na prowadzeniu. Kierowcom podróżującym po Belgii i Holandii o możliwości wystąpienia tego zjawiska dodatkowo przypomina właśnie wspomniany znak informacyjny GIII.

Czy jest w Polsce odpowiednik znaku GIII?

Niestety w polskim systemie znaków drogowych nie ma jego odpowiednika, a tym samym brakuje konkretnego oznaczenia ostrzegającego przed możliwością wystąpienia aquaplaningu. Jako zamiennik można jednak potraktować znak ostrzegawczy A-15: "śliska jezdnia", który, zgodnie z definicją, informuje o ryzyku poślizgu pojazdu na skutek zmniejszonej szorstkości nawierzchni. Może to dotyczyć zarówno zmiany nawierzchni drogi, jak i stałym lub okresowym zawilgoceniem jezdni.

Coraz więcej wypadków z udziałem pieszych. Czy to efekt zmian w przepisach?Szczepan MroczekINTERIA.PL