Zamarznięty zamek w samochodzie? Najlepsze sposoby na rozwiązanie problemu

Zamarznięty zamek w samochodzie nie musi być wstępem do wielogodzinnej batalii, by dostać się do środka. Jest kilka skutecznych sposobów, które szybko zwalczą lód, który blokuje możliwość przekręcenia kluczyka.

Jest kilka sposobów na otwarcie zamarzniętego zamka w samochodzie.
Jest kilka sposobów na otwarcie zamarzniętego zamka w samochodzie.East News

Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?

Raz deszcz, raz śnieg, a do tego zmienne temperatury doprowadzają do tego, że kierowcy w ostatnim czasie muszą radzić sobie z problemem, jakim jest zamarznięty zamek w samochodzie.

Winę za kłopoty z wejściem do środka ponosi woda, która dostaje się do zamka. Pomijając kwestię pogody, zamarznięty zamek w samochodzie może też być efektem mycia samochodu lub nieszczelności samego zamka. Kolejny problem to uszczelki drzwi, które po dostaniu się wody także zamarzają, utrudniając wejście do auta. Jak sobie poradzić z tym problemem? Zakładając, że samochód otwiera się kluczykiem, a nie pilotem, na początek warto skorzystać z odmrażacza do zamków, który kosztuje kilka złotych. Taki płyn wnika w każdą szczelinę mechanizmu, dzięki czemu udaje się następnie przekręcić kluczyk. Technologia odmrażaczy tworzy powłokę zabezpieczającą przed ponownym zamarznięciem, a popularne odmrażacze pomagają kierowcom przy temperaturze spadającej do 60 stopni Celsjusza poniżej zera.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że odmrażacz to agresywna chemia, który może negatywnie wpływać na mechanizm zamka, gumowe uszczelki lub plastikowe elementy. Co ważne, należy bardzo uważać, by odmrażacz nie dostał się na lakier samochodu. Wodę, która powstała w wyniku użycia tego preparatu trzeba wytrzeć. Dodatkowo odmrażacz wypłukuje smar, dlatego po jego użyciu należy nasmarować mechanizm zamka.

I co najważniejsze - odmrażacza do zamku nie użyjemy, jeżeli ten znajduje się w schowku samochodu...

Domowe sposoby na zamarznięty zamek

Co w przypadku, gdy odmrażacz do zamka jednak został w środku samochodu? Tu rozwiązań jest kilka. Bardzo popularnym sposobem na zmarznięty zamek w samochodzie jest polewanie ciepłą wodą.

Bardzo ważne, jeśli musimy zastosować tę metodę, aby była to faktycznie ciepła, a nie gorąca woda. Wrzątkiem można uszkodzić elementy wewnętrzne. Polewanie zamka ciepłą wodą warto zastosować tylko w ostateczności. Woda co prawda doprowadzi do odmrożenia zamka, ale chwilę później przy niskich temperaturach znów zamarznie i problem powróci.

Dlatego znacznie lepszy sposób na zamarznięty zamek to użycie termofora lub butelki z ciepłą wodą. Te przykładamy do zamarzniętego zamka aż do czasu, gdy lód w środku "puści". Niektórzy kierowcy z zamarzniętym zamkiem w samochodzie walczą podgrzewając kluczyk zapalniczką. Tutaj, podobnie jak w przypadku polewania zamka wodą, stosujemy tę metodę jako ostateczność. Kluczyka nie należy podgrzewać zapalniczką do czerwoności, a tylko delikatnie podgrzać, a następnie spróbować otworzyć drzwi. 

Sposobem na zamarznięty zamek w ostateczności może być spirytus lub płyn do odmrażania lub mycia szyb. Oba rozwiązania polegają na wprowadzeniu płynu do zamka, który po pewnym czasie powinno dać się przekręcić.

Co ważne, zarówno płyn jak i spirytus, także wypłukują środek smarujący. Dlatego ważne jest, aby po ich użyciu skorzystać ze smaru do zamków. Jeżeli jesteś blisko domu i masz dostęp do prądu, możesz spróbować zamarznięty zamek samochodu ogrzać suszarką do włosów. Kolejny sposób to płyn do dezynfekcji rąk. Stosowany jako ochrona przed zakażeniem koronawirusem płyn często zawiera etanol, który może stopić lód w środku zamka w ciągu kilkudziesięciu sekund.

Na drogach Podhala da się jeździć na łyżwach 

Zamarznięty centralny zamek

Nieco inaczej wygląda problem z zamarzniętym zamkiem centralnym. Na początek warto skorzystać z wyjścia awaryjnego, czyli próby otwarcia samochodu kluczykiem. W pilotach lub kartach nowych, bezkluczykowych samochodów, schowane są tradycyjne, metalowe kluczyki. Te wyskakują po naciśnięciu zapadki. Czasami należy także odsłonić zaślepkę w drzwiach, która kryje zamek i spróbować otworzyć zamarznięte drzwi tradycyjnie. Jeżeli to nie przyniesie efektów, warto spróbować odmrażania zamka przy pomocy butelki z ciepłą wodą albo termoforu.

Jeżeli przez zamarznięty zamek centralny nadal nie udaje się dostać do środka, nie używaj siły. Szarpanie za klamkę i drzwi przyniesie odwrotne efekty w postaci zniszczonych uszczelek i konieczności ich drogiej wymiany. Jeżeli masz pewność, że udało się odmrozić zamek i problem z otwarciem to zamarznięte uszczelki, spróbuj najpierw opukać ramę drzwi. Jeżeli zamarznięty zamek centralny zablokował wejście do samochodu i nic nie przyniosło efektu, w ostateczności trzeba będzie skorzystać z assistance i prosić o pomoc specjalistę

Jak nie dopuścić do zamarzania zamka?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wcześniej zadbać o stan zamka drzwi, niż walczyć ze skutkami jego zamarznięcia. Ważną profilaktyką jest wykorzystanie odmrażacza lub smaru jako środka konserwującego jego mechanizmy. Warto z nich skorzystać jeszcze przed pojawieniem się niskich temperatur. Jeżeli często musisz walczyć z zamarzniętym zamkiem w samochodzie, możesz spróbować go zakryć. Niektórzy kierowcy używają do tego magnesu, który zakrywa wejście na kluczyk. Kolejne sposoby to strategiczne parkowanie - staraj się zaparkować samochód w taki sposób, by rano, o ile pozwoli na to pogoda, drzwi kierowcy były ogrzewane przez promienie słoneczne. Oprócz tego nie dopuść do sytuacji, w której woda gromadzi się w środku auta. Ta także ma ogromny wpływ na zamarznięty zamek w samochodzie, dlatego wytrzep śnieg i lód z dywaników, a klimatyzacji używaj tylko na zamkniętym obiegu. A jeśli masz możliwość, zaparkuj samochód na dłużej w garażu.

***

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas