Przygotuj auto na zimę! 7 praktycznych porad

Kierowco, idzie zima! Zadbaj, aby auto było dobrze przygotowane na nadchodzące warunki atmosferyczne. Wyklucz ewentualne awarie i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas codziennej jazdy. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się zaskoczyć gwałtownym zmianom pogody? Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad.

Zanim usłyszysz w radiu komunikat o tym, że ,,zima zaskoczyła kierowców’’, warto wyprzedzić nadchodzącą zmianę pogody i odpowiednio przygotować swój samochód na chłodne miesiące. Pamiętaj, że jako kierowca będziesz narażony na jazdę po śliskiej lub zmrożonej nawierzchni. Szybko zapadający zmrok, padający deszcz i śnieg oraz mgła, to dodatkowe ograniczenia widoczności, które również wpływają na obniżenie komfortu jazdy.

Jak przygotować auto na trudne warunki?

Przygotowanie pojazdu na zimę nie powinno ograniczać się do minimum - a obejmować całościowy przegląd. Prócz stanu technicznego i wyposażenia, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiadamy ważne ubezpieczenia: OC i AC. Pozwoli to na pełne bezpieczeństwo podczas jazdy zimą. Od czego zacząć?

Reklama

1.      Sprawdź akumulator i kable rozruchowe

Kiedy temperatura spada poniżej zera, najczęstszą przyczyną usterki w pojeździe jest awaria akumulatora. Jeżeli chcesz uniknąć porannego zmagania się z odpalaniem swojego auta, zadbaj o sprawność całej instalacji elektrycznej. Przed dalszą podróżą warto zakupić kable rozruchowe, które w razie ewentualnych kłopotów będą niezbędne. Nie powinno ich  zabraknąć w twoim zimowym wyposażeniu bagażnika. Jeżeli twoje auto trudniej odpala na zimnym silniku, a kontrolki wariują - powinieneś zastanowić się nad zmianą akumulatora zanim jeszcze wyjedziesz na drogę.

2.      Zmień opony z letnich na zimowe

Parametry opon letnich różnią się od tych, które zakładasz zimą, dlatego ich wymiana jest sprawą kluczową. Opony zimowe lepiej trzymają się mokrych, oblodzonych, a nawet zaśnieżonych nawierzchni. Dodatkowo ich kształt i głębszy rodzaj bieżnika pozwala na pozbycie się nadmiaru wody i błota z powierzchni opony. Dzięki temu zwiększysz przyczepność auta do nawierzchni. Jeżeli nie chcesz kupować typowych opon zimowych, możesz skorzystać z tych wielosezonowych. Aby ocenić ich stan zużycia, przyjrzyj się stopniu uszkodzenia bieżnika.  

3.      Uzupełnij oleje i płyny

Przed zimowym sezonem sprawdź poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych w twoim pojeździe. Szczególną uwagę zwróć na płyn hamulcowy, olej silnikowy, płyn chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy. Pamiętaj, że w niskich temperaturach substancje smarujące "lubią" gęstnieć, co może prowadzić do pęknięć np. bloku silnika. Aby uniknąć takich sytuacji, niezbędna jest systematyczna wymiana płynów.

4.      Sprawdź oświetlenie

Przed każdym wyjazdem na drogę musisz upewnić się, że wszystkie żarówki są sprawne i świecą jasnym, ciągłym światłem. Nie lekceważ stanu oświetlenia w aucie w okresie, gdy zmierzch zapada bardzo szybko. Pozwoli to uniknąć mandatów z tytułu braku właściwego oświetlenia i sprawi, że będziesz lepiej widoczny dla nadjeżdżających pojazdów. Zaopatrz się w dodatkowy komplet żarówek.

5.      Przeprowadź kontrolę stanu wycieraczek

Odpowiednie pole widzenia podczas jazdy jest kluczową kwestią bezpieczeństwa. Sprawdź zatem, czy twoje wycieraczki bez przeszkód radzą sobie z usuwaniem wody, śniegu, zabrudzeń i zanieczyszczeń gromadzących się na szybach pojazdu.

6.      Uzupełnij ubytki karoserii

Drobne otarcia, odpryski i mikro ubytki lakieru to normalne ślady użytkowania pojazdu, których nie sposób całkowicie uniknąć podczas jego codziennej eksploatacji. Karoseria pojazdów podczas zimy narażona jest na większe uszkodzenia niż w sezonie letnim. Wszystko za sprawą ,,słonego błota’’, które zalega na drogach. Jako kierowca powinieneś zadbać o osłonięcie ubytków blachy, jeżeli nadal chcesz cieszyć się dobrym wyglądem pojazdu. Możesz to zrobić woskiem lub zwykłym środkiem konserwującym. Pamiętaj, że najbardziej narażone na korozję są reflektory, podwozie samochodu, nieosłonięte nadkola oraz miejsca łączenia blach nadwozia.

7.      Niezbędne wyposażenie kierowcy zimą

W pojeździe nie powinno zabraknąć przedmiotów, które pozwolą ci odśnieżyć auto zawsze i wszędzie. Warto o tym pamiętać, gdyż w przypadku jazdy zaśnieżonym pojazdem nie tylko narażasz własne bezpieczeństwo, ale również grozi ci mandat za stwarzanie zagrożenia pozostałym użytkownikom ruchu. Aby zapobiec takim sytuacjom, zaopatrz się w szczotkę teleskopową, miotełkę, skrobaczkę, a nawet w odmrażacz do zamków i szyb. Jeżeli wybierasz się w góry, nie zapomnij o łańcuchach śniegowych, które umożliwiają poruszanie się po najcięższym terenie. Do bagażnika wrzuć zapasowy płyn do spryskiwaczy, linkę holowniczą, a nawet podręczną saperkę. Bądź przygotowany na każdą sytuację.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Zima jest porą wzmożonej ilości kolizji drogowych. Mając to na uwadze, należy pamiętać nie tylko o technicznym przygotowaniu samochodu, ale również o tym, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Istotnym obowiązkiem każdego kierowcy jest m.in. regularne opłacanie składek ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że ubezpieczenie gwarantuje ci ochronę i pokrycie szkód w przypadku stłuczki czy kolizji, o którą zimą nietrudno.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w samym 2017 roku na drogach publicznych, w strefach zamieszkania i ruchu odnotowano  ponad 32 tys. zgłoszonych wypadków drogowych i przeszło 400 tys. kolizji. Nie warto więc liczyć na szczęście i na to, że "nic się nam nie przytrafi"

- Przy wyborze ubezpieczenia OC warto kierować się przede wszystkim ceną polisy. Jej zakres regulowany jest ustawowo, co oznacza, że w każdym towarzystwie ubezpieczony zostanie objęty taką samą ochroną. Warto jednak porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych także pod kątem oferowanych przez nie rozszerzeń. Często w cenie OC lub za niewielką, ubezpieczyciele oferują dodatkową ochronę, np. NNW lub assistance - mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Nie przepłacaj, jeśli nie musisz

Jako właściciel pojazdu masz wpływ na to, jaką firmę ubezpieczeniową wybierzesz. W Internecie znajdziesz porównywarki cenowe, które ułatwią ci to zadanie. Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas, dobierzesz ubezpieczenie najkorzystniejsze pod względem ceny, a jednocześnie masz szansę na zapoznanie się z konkurencyjnymi ofertami kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Przygotuj auto na zimę uwzględniając wszystkie powyższe elementy. Zadbaj o każdy szczegół, a zminimalizujesz ewentualne szkody i zwiększysz komfort jazdy. Nie bagatelizuj zimowej pory! Podróżuj bezpiecznie ze swoimi bliskimi podczas wyjazdu na święta, ferie czy w trakcie codziennej jazdy.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: opony zimowe | kontrola pojazdów | ubezpieczenie OC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy