Zamarzające od środka szyby to problem wielu kierowców. Jak go rozwiązać?

Do Polski wróciła zima. W wielu rejonach kraju spadł śnieg, zapowiadany jest również mróz. To trudne warunki dla kierowców, którzy muszą zmagać się z wieloma problemami. Jeden z nich to zamarzające od środka szyby. Jak sobie poradzić z kwestią szyb zamarzających szyb od strony kabiny? Metoda na zamarzające szyby jest prosta, ale nie wszyscy kierowcy ją znają.

Odmrażanie szyb w zimowe poranki to niemal codzienny rytuał u wielu kierowców parkujących samochód "pod chmurką". Często okazuje się, że lodowa powłoka może występować nie tylko po zewnętrznej stronie szyb. W niektórych przypadkach sprawa może się mocno skomplikować, gdy szyby będą zamarznięte od środka.

Zamarznięte szyby od środka gorszy problem niż lód na zewnątrz

Usuwanie powłoki ze szronu od strony kabiny jest znacznie trudniejsze ze względu na kształt szyby. Oprócz tego usuwany z szyby szron będzie spadał na deskę rozdzielczą, gdzie będzie topniał. 

Jak sobie poradzić z zamarzającymi od środka szybami? Problemem jest wilgoć w kabinie, musimy więc wykonać kilka czynności.

Zamarznięte szyby od środka - czyszczenie szyb

Raz na jakiś czas warto regularnie wyczyścić okna od strony kabiny. Tłusty mieszanka brudu pokrywające szklane powierzchnie ułatwia osadzanie się pary wodnej. Do zamiany w zmrożoną warstwę lody wystarczy chwila w zimowych warunkach.

Reklama

Zamarznięte szyby od środka - lepiej stosować gumowe dywaniki

Dywaniki materiałowe mogą się okazać kolejnym powodem problemów. Łatwo zbierają wilgoć, dlatego czym prędzej trzeba je wymienić na gumowe. Woda spływająca z mokrego obuwia jest wtedy bardzo łatwa do kontrolowania i usunięcia. Zimą lepiej używać dywaników gumowych, z których wodę można po prostu wylać.

Zamarznięte szyby od wewnątrz - filtr kabinowy

Kolejnym krokiem powinna być kontrola filtra kabinowego. Wielu kierowców zapomina o regularnej wymianie tego elementu. Brudny i niedrożny filtr kabinowy sprawia, że we wnętrzu zatrzymuje się wilgoć, która osadza się na szybach w postaci pary wodnej. Przy ujemnych temperaturach wystarczy dosłownie chwila, żeby zaczynała zamarzać.

Zamarznięte szyby od środka - otwory odpływowe

Kolejnym krokiem w walce z szybami zamarzającymi od środka powinno być sprawdzenie drożności otworów odpływowych w karoserii. Zwłaszcza podszybia, gdzie po jesieni może zalegać sporo liści. Często zdarza się, że odpływy są zapchane różnego rodzaju brudem i nie spełniają swojej podstawowej funkcji. Zastój wody w takich miejscach może prowadzić do szybkiego rozwoju korozji.

Domowe sposoby na zamarznięte od wewnątrz szyby

Jeśli powyższe metody nie zadziałają, można spróbować umieścić pochłaniacz wilgoci w kabinie. W sklepie kosztuje już od kilkunastu złotych, ale równie wydajny może się okazać domowy sposób ze skarpetą i kocim żwirkiem lub ryżem. Wystarczy zawiesić go w kilku miejscach kabiny.

Na koniec warto wyrobić sobie nawyk, żeby po zakończeniu jazdy przewietrzyć kabinę w samochodzie. Wyrównanie temperatury w samochodzie z aurą panującą na zewnątrz zmniejszy nadmierne parowanie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamarznięte szyby | porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy