Zabrali mi dowód rejestracyjny na badaniu technicznym

Podczas badania technicznego diagnosta może odebrać dowód rejestracyjny pojazdu. Niewielu kierowców ma tego świadomość, ale pracownik stacji kontroli pojazdów ma do tego pełne prawo. Zwłaszcza w sytuacji, gdy samochód zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Odzyskanie dokumentu wcale nie jest takie proste - trzeba spełnić kilka formalności.

Każdy samochód przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji musi zaliczyć swój pierwszy przegląd techniczny w stacji kontroli pojazdów (SKP). Taką czynność trzeba później powtarzać co 12 miesięcy.

Badanie techniczne samochodu - co sprawdza diagnosta?

Podczas wizyty w SKP diagnosta sprawdzi wszystkie kluczowe układy w pojeździe, takie jak np. nadwozie, zawieszenie, światła, hamulce i opony. Po przeprowadzeniu kontroli diagnosta wydaje decyzję, która jest zależna od tego, czy samochód nadaje się do dalszej jazdy i nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz środowiska. 

Jeśli stan samochodu spełnia wszystkie wymogi, diagnosta podbije pieczątkę na rok. W sytuacji, gdy zostaną wykryte znaczące usterki - właściciel pojazdu musi się liczyć z koniecznością ich naprawy oraz co oczywiste - braku przedłużenia ważności badania. 

Reklama

Nie jest to ostatnie słowo pracownika stacji kontroli pojazdów.

Diagnosta może zatrzymać fizycznie dowód rejestracyjny

Jeśli stan samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny. W teorii taka sytuacja jest możliwa, ale w praktyce jest stosowana bardzo rzadko. Zwykle diagnosta ogranicza się do nieprzedłużania ważności badania technicznego.

W przeciwieństwie do funkcjonariusza policji, który może zawiesić dokument poprzez adnotację w systemie CEPiK, diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny wyłącznie w jeden sposób - poprzez fizycznie zabranie dokumentu. Następnie musi wystawić pokwitowanie dla właściciela samochodu i przesłać dokument drogą pocztową do jednostki, która go wydała. 

Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Żeby odzyskać dowód rejestracyjny należy pozbyć się usterek. Po naprawie samochód musi ponownie stawić się w stacji kontroli pojazdów na badanie powtórne. Pozytywny wynik zakończy się wystawieniem zaświadczenia, które pozwala odzyskać zatrzymany dokument. 

Po odbiór dokumentu właściciel musi się pofatygować do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowano samochód. Po okazaniu zaświadczenia urzędnik wyda dowód rejestracyjny.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy