Wraca pełny VAT na paliwo. ​Czy to czas, żeby zamontować gaz?

Od Nowego Roku stawka VAT na paliwa wraca do poziomu 23%, co sprawi, że coraz więcej kierowców będzie rozważało montaż instalacji gazowej LPG w swoich samochodach. Warto poznać najważniejsze informacje na ten temat, zanim zdecydujemy się na taki krok.

Montaż instalacji LPG w samochodzie to temat, który od wielu lat potrafi poróżnić wielu kierowców. Gdy ceny paliw wskoczą na poziom, jakiego wcześniej nie widzieliśmy, coraz więcej kierowców będzie szukać sposobów jak taniej podróżować samochodem.

Instalacja LPG w samochodzie a ceny benzyny

Cena autogazu (LPG) jest ściśle powiązana z cenami benzyny i oleju napędowego, ale nawet w czasach rekordowo wysokich cen paliw, kosztuje mniej niż połowa ceny litra benzyny bezołowiowej 95. Jeśli zdecydujesz się na instalację LPG w swoim samochodzie, pamiętaj, że samochód zasilany autogazem zużyje więcej paliwa niż przy zasilaniu benzyną. Wszystko zależy od rodzaju silnika i jakości instalacji. Im lepiej całość jest do siebie dopasowana, tym mniejsze straty. Zwykle można przyjąć, że samochód zasilany autogazem będzie zużywał od 20 do 30% więcej paliwa niż przy zasilaniu benzyną. Mimo to, różnica w cenie pomiędzy tymi rodzajami paliw jest na tyle duża, że oszczędności są zawsze zauważalne.

Reklama

Instalacja LPG w samochodzie - koszt montażu

nstalacja LPG w samochodach z najpopularniejszymi silnikami może kosztować od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych. Końcowy koszt zależy często od dostępności i jakości poszczególnych elementów. W przypadku samochodów z silnikami benzynowymi z bezpośrednim wtryskiem paliwa, instalacja jest droższa, ponieważ wymaga innych elementów. Może to kosztować nawet 4-5 tysięcy złotych. W samochodach klasy premium z silnikami o dużej mocy i większej liczbie cylindrów cena może sięgnąć nawet 10-12 tysięcy złotych.

Instalacja LPG w samochodzie - dodatkowe koszty

Aby zarejestrować instalację LPG w samochodzie, należy udać się do wydziału komunikacji i przedstawić odpowiednie zaświadczenie, które otrzymaliśmy w serwisie. Po zarejestrowaniu instalacji należy pamiętać o obowiązkowym przeglądzie technicznym podczas regularnego badania technicznego. Koszt takiego przeglądu jest o 63 złotych wyższy niż w samochodach bez instalacji LPG. 

Oprócz tego zaleca się dokonywanie regularnych przeglądów w warsztatach specjalizujących się w instalacjach gazowych. Specjaliści wymienią wtedy filtr, sprawdzą stan reduktora, przewodów i opasek oraz przeprowadzą diagnostykę komputerową. Dzięki temu instalacja LPG będzie dobrze wyregulowana i nie będzie zużywać więcej paliwa niż powinna. Koszt takiego przeglądu wynosi zwykle około 200-300 złotych i powinien być przeprowadzany co 15 tysięcy kilometrów.

Kiedy instalacja LPG jest opłacalna?

Montaż instalacji LPG jest opłacalny dla samochodów, które rocznie przejeżdżają przynajmniej kilkanaście tysięcy kilometrów. Obecne ceny paliw (6,60 zł za litr benzyny 95 i 3 zł za litr LPG) sprawiają, że wystarczy przejechać 15-20 tysięcy kilometrów rocznie, aby koszt instalacji się zwrócił, nawet jeśli założymy, że samochód zasilany LPG zużywa więcej paliwa i doliczymy koszty obsługi. Po zmianie stawki VAT w styczniu różnica w cenie paliwa będzie jeszcze większa, a co za tym idzie – koszt instalacji zwróci się szybciej.

Montaż instalacji gazowej zwykle nie jest opłacalny w przypadku samochodów z małymi silnikami, które głównie poruszają się w mieście, ponieważ różnice w zużyciu paliwa nie są wystarczająco duże, aby pokryć koszty takiej instalacji. Inaczej jest, jeśli kupimy samochód z rynku wtórnego, który już jest wyposażony w instalację LPG - wtedy tankowanie autogazu będzie bardziej opłacalne.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz LPG | LPG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy