Uważaj przy tankowaniu. Chwila nieuwagi i zostaną bolesne blizny

Kierowcy mogą samodzielnie tankować LPG, ale muszą przy tym zachować kilka ważnych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest stosowanie rękawic ochronnych, choć nie zawsze są one dostępne na stacjach. Sprawdzamy, dlaczego jest to takie ważne.

Kierowcy samochodów wyposażonych w instalacje LPG mogą od 2013 roku samodzielnie tankować autogaz. Żeby cała procedura była bezpieczna, instalacja na stacji benzynowej musi spełniać szereg wymogów technicznych. Przede wszystkim musi być wyposażona w dyszę wlewową, aby w przypadku nieprawidłowego zablokowania pistoletu we wlewie nie doszło do przepływu gazu.

Drugim elementem jest obowiązkowy wyłącznik tankowania sterującego otwarciem i zamknięciem zaworu samoodcinającego. Podczas odłączania pistoletu gaz nie może się ulatniać do atmosfery w objętości większej jak 1 metr sześcienny. Powyższe obowiązki musi spełnić właściciel stacji, ale o czym musi koniecznie pamiętać kierowca?

Reklama

Tankowanie LPG i rękawice ochronne

Zabezpieczenia stosowane na stacjach benzynowych chronią przed przypadkowym wyciekiem gazu i uniemożliwiają jego wybuch, ale decydując się na samodzielne tankowanie LPG warto zachować szczególną ostrożność.

Przed rozpoczęciem procedury tankowania należy pamiętać o założeniu specjalnych rękawic ochronnych. Czasami są dostępne na stacji benzynowej przy stanowisku tankowania, ale posiadając samochód z instalacją LPG lepiej wozić zapasową parę w bagażniku. W razie gdyby doszło do awarii ta niepozorna zasada pozwoli ochronić dłonie i organizm.

Jeśli dojdzie do nieszczelności pomiędzy pistoletem a przewodem doprowadzającym paliwo, tankowany pod ciśnieniem autogaz może spowodować poważne odmrożenia, które w konsekwencji mogą doprowadzić do obumarcia komórek. Skutki kontaktu skóry z gazem mogą być bardzo bolesne i pozostawić po sobie blizny. Dlatego ważne jest, żeby przed każdym tankowaniem wyrobić sobie nawyk zakładania rękawic.

Samodzielne tankowanie LPG - krok po kroku

Tankowanie LPG nie jest trudną czynnością, ale trzeba zachować rozsądek i ostrożność podczas tej czynności. Jeśli nie czujemy się pewni, zawsze można poprosić o pomoc pracownika stacji.

Przed rozpoczęciem procedury należy wyłączyć silnik w samochodzie. Następnym krokiem jest założenie rękawic ochronnych, które powinny być dostępne na stacji. Jednak warto pamiętać, że korzysta z nich duża liczba klientów, więc nie jest to zbyt higieniczne rozwiązanie. Choćby z tego powodu warto wozić w samochodzie własną parę rękawic.

Po wprowadzeniu pistoletu do zaworu w aucie należy dokładnie go zapiąć. Dzięki temu gaz nie będzie się wydostawał podczas tankowania. Następnym krokiem jest wciśnięcie przycisku aktywującego dopływ gazu. Trzymamy go do momentu, aż zbiornik napełni się do oczekiwanej wartości. Tankując samochód do pełna, zawór nadmiarowy automatycznie odetnie dopływ gazu, gdy zbiornik będzie pełny.

Po zakończeniu procesu napełniania należy zwolnić dźwignię pistoletu napełniającego, a następnie odłożyć go z powrotem do kieszeni dystrybutora LPG. Po uregulowaniu rachunku za paliwo można odjechać.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LPG | tankowanie LPG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy