Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej 2023. Jak ją rozliczyć w PIT?
Osoba niepełnosprawna lub podatnik opiekujący się osobą niepełnosprawną może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód podczas rozliczania PIT. Dotyczy to nie tylko wydatków poniesionych na dojazdy do lekarza, zabiegi i turnusy rehabilitacje, ale również codziennych kosztów związanych z eksploatacją auta. Co dokładnie obejmuje ulga na samochód i jak ją obliczyć w PIT? Wyjaśniamy.
Ulga rehabilitacyjna na samochód to jedno z odliczeń, które dostępne są dla osób dotkniętych niepełnosprawnością lub ich opiekunów. Umożliwia ona częściowe odliczenie kosztów użytkowania auta osobowego związanych z codzienną eksploatacją pojazdu na dojazdy do pracy, lekarza oraz na turnusy rehabilitacyjne i zakupy.
Z ulgi rehabilitacyjnej na samochód może skorzystać osoba mająca status niepełnosprawnej. Za taką uznaje się:
- osobę posiadającą orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
- osobę pobierającą np. rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,
- osobę, która nie ukończyła 16 roku życia posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności,
- osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności wydawane przez uprawniony organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Druga grupa osób uprawnionych do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej na samochód to osoby mające na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością. Mogą to być dzieci własne i przysposobione, rodzice, współmałżonek, teście, rodzeństwo, pasierbowie, a także macocha, ojczym, zięć oraz synowa.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej na samochód osoba niepełnosprawna ma prawo odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz na ułatwiające wykonywanie czynności życiowych. Koszty dzielą się na dwa rodzaje - wydatki limitowane i wydatki nielimitowane.
Do wydatków limitowanych (odliczeniu od podatku podlega tylko część wydatkowanej kwoty) należą:
- opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- utrzymanie psa asystującego,
- używanie samochodu osobowego (własność osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna) w celach ułatwiania czynności życiowych osobie niepełnosprawnej, np. przewóz na konieczne zabiegi rehabilitacyjne,
- zakup leków,
Z kolei do nielimitowanych wydatków (odliczeniu od podatku podlega cała wydatkowana kwota) zaliczyć należy koszty poniesione m.in. na:
- przystosowanie samochodu osobowego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
- zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
- domowa opieka pielęgniarska dla osób niepełnosprawnych przewlekle chorych.
Odliczenia związane z ulgą na samochód dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Należy pamiętać, że konieczne jest dołączenie formularza PIT/O, który będzie zawierał informacje o odliczeniach.
Odliczenia można zrobić:
- od dochodu, który podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (skala podatkowa),
- od przychodu, który podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Trzeba pamiętać, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej nie można odliczyć wydatków, które w całości zostały sfinansowane przez:
- Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON),
- Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA),
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON),
- Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ),
- Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).
W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Czytaj też:
Nowe zasady korzystania z prywatnego auta w pracy. Od dziś opłaca się bardziej
Każdy prędkościomierz przekłamuje, także twój. Tak sprawdzisz jak bardzo
Ten druczek pozwoli zaoszczędzić nawet 1500 zł. Pobierz i zachowaj
***