Ukryte funkcje w kluczyku. Możesz się zdziwić, co potrafi twój samochód

Kluczyk samochody wcale nie musi służyć tylko do zamykania i otwierania samochodu lub uruchamiania silnika. Producenci bardzo często wyposażają ten element w wiele ukrytych funkcji. Wystarczy wcisnąć odpowiednią kombinację przycisków lub ustawić odpowiednie opcje w menu. Sprawdzamy, co można zrobić przy pomocy kluczyka samochodowego.

Większość kierowców używa kluczyka samochodowego do podstawowych funkcji. Tymczasem elektronika montowana w nowych samochodach wraz z fantazją inżynierów może przynieść nieoczekiwane rezultaty.

Oczywiście nie wszystkie opisywane poniżej ukryte funkcje są dostępne we wszystkich samochodach. Czasami wymagają aktywowania w serwisie lub dokupienia jako opcjonalne wyposażenie. Niemniej, warto wiedzieć, jakie możliwości może skrywać kluczyk samochodowy.

Bezkluczykowy otwieranie zamka drzwi

Pierwszą, bardzo popularną ostatnimi czasy funkcją jest możliwość otwierania samochodu bez konieczności wciskania przycisków na kluczyku. Wystarczy złapać za klamkę, a zamek odryglowuje się sam. Jedynym warunkiem jest posiadanie kluczyka przy sobie. Ta funkcja to popularnie nazywany "bezkluczykowy dostęp" lub "kluczyk elektroniczny". Od lat jest już oferowana w większości marek i modeli dostępnych na rynku.

Reklama

W przypadku droższych samochodów łączona jest też z otwieraniem bagażnika gestami. Jeśli machniemy nogą pod tylnym zderzakiem, mając w kieszeni kluczyk, klapa bagażnika automatycznie się otworzy.

Awaryjny grot w obudowie

Kluczyk oferujący możliwość bezdotykowego otwierania ma z reguły awaryjny, metalowy grot ukryty w obudowie. Dzięki niemu można się dostać do samochodu w sytuacji, gdy rozładuje się akumulator w samochodzie lub bateria w kluczyku. Tradycyjny zamek w drzwiach jest zwykle ukryty po stronie kierowcy pod plastikową zaślepką.

Podnoszenie i opuszczanie szyb

Jedną z najczęściej spotykanych opcji w kluczykach samochodowych jest możliwość regulowania elektrycznie sterowanych szyb. Wystarczy długo przytrzymać przycisk odblokowujący zamki, żeby szyby zostały opuszczone. Z drugiej strony dłuższe przytrzymanie przycisku blokującego zamki pozwoli podnieść szyby do góry. Ta sama funkcja może jednocześnie otwierać okno dachowe lub szyberdach. Kierowcy docenią ukrytą opcję w upalne lato. Mogą wtedy opuścić szyby i przewietrzyć kabinę jeszcze zanim dojdą do samochodu.

Składanie lusterek bocznych

Bardzo często z poziomu kluczyka kierowca może złożyć lusterka boczne. Czasami ta funkcja nie jest włączana domyślnie i trzeba ją aktywować w komputerze pokładowym, łącząc z blokowaniem zamków.

Odnajdywanie samochodu na parkingu

Często kluczyk samochodowy pozwoli odnaleźć samochód na dużym parkingu, np. przed supermarketem. Wystarczy wcisnąć odpowiednią konfigurację przycisków, żeby samochód zaczął mrugać światłami (awaryjnymi lub mijania) lub wydawać krótkie dźwięki klaksonem. W ten sposób kierowca może bez większych problemów namierzyć pojazd.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kluczyki do samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy