Tego pokrętła używa się rzadko, ale jest niezbędne, szczególne jesienią

Michał Janiszyn

Michał Janiszyn

Regulacja wysokości świateł przydaje się jesienią i zimą
Regulacja wysokości świateł przydaje się jesienią i zimą123RF/PICSEL

W starszych samochodach trzeba ustawić światła

Tajemnicze pokrętło do ustawiania świateł

Po co obniżać światła w samochodzie?

Dociążony tył auta wymaga regulacji świateł

  • Samochód z kierowcą lub kierowcą i pasażerem - pozycja 0, światła ustawione najwyżej. Dociążona przednia połowa samochodu
  • Samochód z kompletem pasażerów - pozycja 1-2, światła delikatnie obniżone. Dwie lub trzy osoby z tyłu dociążają tylną połowę samochodu, powodując jej obniżenie i niewielką zmianę kąta świecenia świateł (siedzą blisko środka auta).
  • Samochód z kompletem pasażerów i pełnym bagażnikiem  - pozycja 3-4, światła mocniej obniżone. Pasażerowie obciążają centralno-tylną część samochodu, ale różnicę robi tu przede wszystkim bagażnik, który dodatkowo dociąża samochód na tylnej osi powodując obniżenie tyłu i mocniejszą zmianę kąta padania światła z reflektorów.
  • Samochód z kierowcą lub kierowcą i pasażerem oraz mocno dociążonym bagażnikiem - pozycja 5, światła maksymalnie obniżona. Mocno dociążony bagażnik powoduje całkowitą zmianę balansu samochodu, obniżenie się auta na tylnej osi i podniesienie się przodu. Światła "strzelają" w niebo i muszą zostać mocno obniżone, by nie oślepiać innych.

Zobacz również:

    Dobrze ustawione światła są ważne dla bezpieczeństwa

    Czy ksenony się reguluje?

    Wiozła koleżankę na kierownicy roweru. Zabawa skończyła się pod kołami autaPolicja KrasnystawPolicja