Taka czerwona naklejka na szybie samochodu to zapowiedź kłopotów

Co oznacza duża czerwona kropka na szybie samochodu? Takich znaków lepiej nie ignorować w Niemczech, gdzie obowiązuje specjalny system ostrzeżeń od służb.

Niemieckie służby mają prosty i skuteczny system ostrzeżeń naklejanych na pojazdach. Są to po prostu kolorowe naklejki w okrągłym kształcie. Znajduje się na nich informacja tekstowa. W zależności od wykroczenia mogą to być naklejki w kolorze żółtym lub czerwonym. 

Czerwona kropka na aucie - co oznacza?

Czerwona kropka na przedniej szybie samochodu może oznaczać bardzo poważne konsekwencje dla właściciela pojazdu. Nie należy ignorować takiego ostrzeżenia, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo surowe. W takim przypadku grzywna może wynieść nawet do 100 tys. euro. 

Najczęściej czerwone punkty pojawiają się na samochodach, które uległy poważnemu uszkodzeniu w wypadkach lub kolizjach. Zwykle są klasyfikowane do utylizacji jako wraki. Takie oznaczenie pojawia się również na autach, które stoją porzucone na parkingach publicznych lub bez ważnych tablic rejestracyjnych. 

Reklama

Czerwona kropka na aucie - jaka grzywna?

Zgodnie z niemieckim prawem, porzucenie samochodu lub postój z nieważnymi tablicami rejestracyjnymi może skutkować karą do 10 tys. euro. W dużo gorszej sytuacji będzie właściciel pojazdu, który porzuci wrak samochodu sklasyfikowany jako odpad. Kara za takie postępowanie może wynieść nawet 100 tys. euro. 

Pojazd oznaczony czerwonym punktem musi być usunięty w ciągu miesiąca. Tak stanowią przepisy dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarowania odpadami. Po tym czasie władze usuną i zezłomują pojazd, a następnie wystawią rachunek odpowiedniej osobie.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oznaczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama