Sposoby na spokojną podróż z dziećmi

Podpowiadamy, jak spędzić często wielogodzinną podróż samochodem z naszymi pociechami, aby dojazd lub powrót z wczasów nie pozostawił po sobie fatalnych wspomnień.

Sposoby na spokojną podróż z dziećmi
Sposoby na spokojną podróż z dziećmiMotor

W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz - mówią słowa piosenki Kabaretu Starszych Panów. Ale nie tylko podczas deszczu - także podczas długotrwałej podróży samochodem.

Niewielki jest odsetek małych pasażerów, którzy liczącą kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów podróż po prostu przesypiają. Zazwyczaj dość szybko pojawiają się pytania "mamo, tato, daleko jeszcze?" i narzekania na coraz większą nudę. W takiej sytuacji osoba prowadząca samochód instynktownie zaczyna przyspieszać i wykonywać często niebezpieczne manewry, żeby tylko dotrzeć do celu szybciej i uwolnić dzieci od znużenia, a siebie od natarczywości małych pasażerów.

Niewiele samochodów jest wyposażonych w ekrany w zagłówkach i odtwarzacze DVD, umożliwiające dzieciom oglądanie ulubionych bajek w trakcie jazdy. Ale nawet i filmy czasem się nudzą, a asortyment zabaw, którymi można umilić dzieciom czas w podróży, jest naprawdę spory. Wiele z nich nie wymaga nawet żadnych rekwizytów, a mimo to potrafią zająć uwagę pociech na całkiem długi czas, zwłaszcza, gdy będzie ich kilka. Na kolejnych stronach wymieniamy różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci w wieku od około dwóch do dziewięciu lat.

Niezależnie od zabaw, pamiętajmy, że nie tylko dzieciom bardzo długie podróże nie służą, a przerwy co dwie godziny na rozprostowanie nóg i zaczerpnięcie świeżego powietrza są wręcz koniecznością.

Zabawy i gry z wyobraźnią

Zalety: gry tego typu nie wymagają rekwizytów (plansz, pionków, etc.) zajmujących cenne miejsce w bagażu i potrafiących spaść pod fotele podczas pokonywania zakrętów. Stwarzają nieograniczone możliwości zabawy, bez narzuconych "odgórnie" przez producenta gry zasad. Pozwalają uczestniczyć w nich również kierowcy (szczególnie ważne, gdy jest on jedynym dorosłym w aucie).

W USA ta zabawa polega na liczeniu... fastfoodów. W Polsce najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są kapliczki, znaki drogowe i kolorowe stacje benzynowe. Dziecko wypatruje np. stacji konkretnej sieci i zapamiętuje ich liczbę.

Dla dzieci w wieku: 3-6 lat

Plusy:

  • bardzo łatwe, niewymagające dużo uwagi od dorosłych,
  • możliwe nawet wówczas, gdy jedziemy sami z dzieckiem

Minusy:

  • zabawa może się stosunkowo szybko znudzić
Jeśli jedzie z nami większa liczba dzieci, każdemu z nich przydzielamy jeden kolor i prosimy, aby liczyły wszystkie pojazdy w tym kolorze. Aby nie komplikować, najlepiej jest ustalić, że to dziecko, które jako pierwsze naliczy 10 pojazdów, "wygrywa". Potem kolory można przydzielić w innej kolejności i zagrać jeszcze raz, tak żeby każde dziecko miało szanse na wygraną.

Dla dzieci w wieku: 4-8 lat

Plusy:

  • dzięki pierwiastkowi rywalizacji dzieci chętniej uczestniczą w zabawie

Minusy:

  • "przegrany" czuje się rozczarowany
Zabawa, nie ukrywajmy, raczej dla chłopców i to tych starszych. Jednak czasem nawet rodzice są zdziwieni, jak ich syn doskonale rozróżnia podobne przecież do siebie samochody. Najłatwiej zainteresować dziecko autami tej samej marki, co pojazd rodziców.

Dla dzieci w wieku: 5-9 lat

Plusy:

  • ciekawa i mało wymagająca zabawa

Minusy:

  • raczej dla chłopców
Zabawa stara jak świat: mówimy słowo, a dziecko dopowiada wyraz zaczynający się na tę literę, na którą kończył się nasz. Można ją zmodyfikować, dodając zasadę, że litera "a" nie bawi się, a zatem wszystkie słowa kończące się na "a" są wykluczone.

Dla dzieci w wieku: 5-9 lat

Plusy:

  • zajmuje czas na dość długo

Minusy:

  • wymaga więcej uwagi od rodzica
Układamy nowe wyrazy z nazw mijanych miejscowości – im dłuższe, tym lepiej, np. Komorów – mrok, Reguły – gry itp. Jeśli przez dłuższy czas nie ma żadnej miejscowości, wystarczą przydrożne szyldy – ileż wyrazów można ułożyć ze słów „skup europalet”!

Dla dzieci w wieku: 5-9 lat

Plusy:

  • zabawa na długi czas

Minusy:

  • wymaga sporo uwagi rodziców i pomocy dziecku w przestawianiu liter - to, co dla nas jest łatwe, dla dziecka stanowi jeszcze dużą trudność

Zabawy i gry z rekwizytami

Gry planszowe potrafią zaabsorbować dzieci na bardzo długi czas; do samochodu należy wybierać gry w wersjach podróżnych - o tym piszemy poniżej. Gry są dobre, gdy musimy uprzyjemnić czas dwójce pociech.

Gry w wersjach turystycznych mają nie tylko mniejsze rozmiary (zajmują mniej miejsca w bagażach oraz łatwiej rozłożyć je na tylnej kanapie samochodu), ale również sprytne rozwiązania jak np. wgłębienia na płytki czy pionki magnetyczne, dzięki którym drobne elementy nie będą spadać z gry planszowej i przemieszczać się po podłodze auta. Najpopularniejsze gry planszowe w wersjach podróżnych to warcaby, chińczyk i Scrabble,przy czym ta ostatnia gra może umilić czas w podróży zdecydowanie nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.
Gry planszowe w wersjach turystycznychMotor

Dla dzieci w wieku: od 6 lat

Plusy:

  • zajmują dzieci na bardzo długi czas

Minusy:

  • gry planszowe w wersjach podróżnych są dość drogie
Najpopularniejsze gry karciane dla dzieci to wojna i makao – ich zasady są banalnie proste i znają je prawie wszyscy. Jedynym problemem jest gubienie się kart podczas ostrzejszych manewrów.
Gry karcianeMotor

Dla dzieci w wieku: od 6 lat

Plusy:

  • zajmują dzieci na długi czas,
  • nie wymagają dużych nakładów finansowych

Minusy:

  • wiele osób ma negatywny stosunek do gier karcianych, w społeczeństwie pokutuje fałszywy stereotyp, że jest to rozrywka przestępców
Zwykła czysta kartka (a raczej notatnik o twardej podkładce, który ułatwia pisanie) posłuży nie tylko do rysowania, ale również do starych dobrych gier jak okręty, wisielec (odgadujemy słowo podając kolejne litery) czy dla starszych dzieci: państwa – miasta.
Kartka i ołówek – nieograniczone możliwościMotor

Dla dzieci w wieku: od 6 lat

Plusy:

  • bardzo dużo możliwości różnych zabaw,
  • zerowe nakłady finansowe

Minusy:

  • tylko dla starszych dzieci
Dziecko poczuje się ważne i potrzebne, jeżeli damy mu atlas (ewentualnie nawigację satelitarną) i poprosimy, żeby samo śledziło mapę oraz udzielało wskazówek, dokąd dalej jechać. Oprócz zajęcia na dłuższy czas, nasza pociecha ćwiczy także orientację w przestrzeni oraz poznaje nazwy miast.

Dla dzieci w wieku: od 6 lat

Plusy:

  • zerowe nakłady finansowe,
  • walory edukacyjne dla dzieci

Minusy:

  • tylko dla starszych dzieci,
  • niekoniecznie zajmujące na dłuższy czas

Inne pomysły na milszą podróż

Obecnie dostępność książek w formacie audio na płytach CD/MP3 jest ogromna, a odtwarzacz tego formatu znajduje się w większości samochodów. Oprócz książek, można także poszukać piosenek dla dzieci i zachęcić je do wspólnego śpiewania. Ceny książek na płytach CD zaczynają się od 20 zł, większość kosztuje ok. 26-30 zł. Droższe są kursy językowe, ale ich walory edukacyjne są nie do przecenienia.

Dla dzieci w każdym wieku

Plusy:

  • ogromny wybór,
  • walory edukacyjne

Minusy:

  • jedna książka audio kosztuje co najmniej kilkanaście złotych, a dobrze mieć ich co najmniej 5-7 do wyboru
Zabranie ze sobą ulubionych książeczek dziecka to z pewnością dobry pomysł, zwłaszcza jeżeli samo umie już czytać. Młodszym dzieciom można pokazywać różne przedmioty lub zwierzęta w książeczce i prosić o wypatrywanie ich za oknami auta. Odradzamy natomiast kolorowanki – zazwyczaj samochód tak trzęsie, że pokolorowanie czegokolwiek jest nierealne i frustrujące.
Ulubione książki – co warto, czego nie polecamyMotor

Dla dzieci w wieku: od 2 lat

Plusy:

  • duże walory edukacyjne

Minusy:

  • w samochodzie trudno jest czytać
Kontrowersyjne i kosztowne, ale dzieci je uwielbiają. Wszelkie rodzaje przenośnych konsol do gier gwarantują nam spokojną podróż przez długie godziny, o ile oczywiście zadbaliśmy o naładowanie baterii. Niestety, konsole coraz bardziej wypierają tradycyjne formy rozrywki. Zwracamy uwagę na ogromną rozpiętość cenową w konsolach przenośnych.

Dla dzieci w wieku: od 3 lat

Plusy:

  • prawie stuprocentowa gwarancja spokoju na długi czas

Minusy:

  • wysokie ceny,
  • zerowy walor edukacyjny
Najdroższy, ale i najskuteczniejszy sposób na umilenie dzieciom podróży to montaż wysuwanego ekranu ciekłokrystalicznego w suficie. Niestety, ceny takiego wyposażenia są wysokie. Tańsze są zagłówki z wbudowanymi ekranami.

Dla dzieci w wieku: od 2 lat

Plusy:

  • gwarantowany spokój na długi czas

Minusy:

  • wysokie ceny urządzeń,
  • spore ryzyko kradzieży ekranu z samochodu

Pamiętaj!

wsiadając z dziećmi do rozgrzanego auta, lepiej jest otworzyć na chwilę okna, niż uruchamiać klimatyzację na pełną moc

w gorące dni lepiej sprawdza się woda niż słodkie napoje (zwłaszcza gazowane), które gaszą pragnienie na bardzo krótko

walizki lub torby przypnij w bagażniku gumami lub ustaw tak, by w razie hamowania nie wpadły na tylne siedzenie

w siedmioosobowych minivanach unikaj wożenia dzieci w ostatnim, trzecim rzędzie siedzeń. Badania wskazują, że te miejsca są najniebezpieczniejsze dla pasażerów

Tekst: Joanna Krawczyk, zdjęcia: archiwum

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas