Służebność drogi i problem. Kto odśnieża, kto remontuje?

Służebność drogi często jest niezbędna, by móc się dostać na własną posesję. Jej ustalenie dotyczy nieruchomości, a nie ich właścicieli. Korzystasz z drogi służebnej? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki. Być może musisz podciągnąć rękawy i zabrać się za odśnieżanie.

Co to jest służebność drogi i jak się ją ustala?

Służebność drogi to prawo do jej używania, mimo że nie jest naszą własnością. Ustala się ją wtedy, kiedy do posesji nie ma możliwości dojazdu inaczej niż przez działkę należącą do innego właściciela lub do skarbu państwa. Dochodzi wtedy do ustalenia służebności drogi koniecznej. 

Służebność drobi może być ustalona na podstawie: 

Reklama
  • umowy z właścicielem; 
  • orzeczenia sądu; 
  • zasiedzenia; 
  • decyzji administracyjnej.  

W przypadku umowy powinna oba być sporządzona notarialnie i zawierać przebieg drogi służebnej i wynagrodzenie dla jej właściciela. Jeśli strony się nie porozumieją, służebność może być ustalona na drodze sądowej. Przez zasiedzenie służebność może być nabyta tylko w przypadku trwałego i widocznego urządzenia drogi. To również odbywa się na drodze sądowej. Służebność drogi na podstawie decyzji administracyjnej ustalana jest tylko dla terenów należących do Skarbu Państwa lub Samorządu Terytorialnego. Dochodzi do tego rzadko, przeważnie w przypadku, gdy cele publiczne wymagają odizolowania nieruchomości i pozostawienia dla niej dojazdu.  

Służebność drogi. Prawa i obowiązki właściciela

Ustanowienie służebności pociąga za sobą powstanie dwóch rodzajów nieruchomości. Są to:  

  • nieruchomość władnąca - należąca do osoby, na której rzecz ustalona została służebność. Będzie to więc właściciel działki, który nie miał dojazdu do swojej posesji i korzysta z drogi sąsiada; 
  • nieruchomość obciążona - należąca do osoby, która pozwoliła z części swojego gruntu korzystać innej osobie.  

To, jakie są prawa i obowiązku obu stron może być zawarte w umowie notarialnej. Warto więc do niej zajrzeć i ustalić, która ze stron ma jakie zobowiązania. Jeśli jednak akt notarialny ani orzeczenie sądowe nie zawierają takich ustaleń, stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego. Art. 289 paragraf 1 mówi wyraźnie:  

 

Oznacza to, że właściciel nieruchomości, na rzecz której ustanowiona została służebność, przejmuje wszystkie obowiązki dotyczące drogi, będącej przedmiotem służebności.  

Czytaj też: Dachowali na zaśnieżonej drodze. W aucie 6 osób, za kierownicą czternastolatek

Służebność drogi. Kto odśnieża i remontuje? 

Obowiązek odśnieżania i remontów dróg spoczywa na właścicielu nieruchomości władnącej. Oznacza to, że jeśli sąsiad zgodził się, na wytyczenie drogi służebnej przez swój teren, to ty musisz o tę drogę. Zarówno odśnieżanie, jak i utrzymanie jej w należytym stanie należy do ciebie. Dotyczy to również zbudowania tej drogi - sąsiad tylko udostępnia fragment swojego gruntu.   

Z kolei prawa sąsiada, przez którego grunt przebiega droga służebna, są mocno ograniczone. Nie może on na przykład sadzić drzew na tym terenie, czy też rozbudowywać budynków, nawet jeśli inne przepisy stanowią inaczej.  
 

Źródła: Kodeks Cywilny 

Czytaj też: 

Dostałeś zdjęcie z fotoradaru? Lepiej sprawdź ten detal

Nowa metoda kradzieży aut "na kartkę". Nawet ubezpieczenie nie pomoże

Czy azot robi różnicę? Warto nim pompować opony zimowe?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odśnieżanie ulic | prawo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy