Skąd się biorą odległości na drogowskazach i jak są mierzone?

Choć nawigacje GPS skutecznie i miarowo wypierają tradycyjny sposób nawigowania po drogach, czyli typowe drogowskazy, ich obecność na drogach czasem bywa niezastąpiona. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś dokąd tak naprawdę prowadzą drogowskazy i do jakiego punktu wskazują odległość? Przecież niektóre miasta mają nawet kilkadziesiąt kilometrów średnicy!

Nawigacja zastępuje drogowskazy

Przez dziesiątki lat drogowskazy wskazujące odległość do miejscowości były niezastąpioną formą nawigacji po drogach. Teraz powoli, ale systematycznie są wypierane przez nawigacje GPS obecne nie tylko w samochodach, ale też w smart fonach, które zawsze mamy pod ręką. To oczywiście nie znaczy, że drogowskazy znikną z dróg i poboczy, ale ich znaczenie powoli traci na wartości. Wszak nawigacja poda nam dokładną odległość i czas dojazdu do miejsca docelowego, a drogowskazy podają tylko orientacyjną odległość - no właśnie - właściwie do czego?

Odległości na drogowskazach - jak są mierzone?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad odległościami podawanymi na drogowskazach? Są one wyrażone w pełnych kilometrach i choć wielu kierowców twierdzi, że wartości podane na nich są orientacyjne i często nie zgadzają się ze stanem rzeczywistym. Czy tak właśnie jest?

Reklama

Wielu kierowców nie wie, że drogowskazy nie wskazują odległości do najbliższej tablicy oznaczającej miejscowość, czy też teren zabudowany i są zaskoczeni, kiedy przed chwilą mijali tablicę (np. Warszawa 17 km), a po kilku minutach wjeżdżają już do miasta. To nie oznacza, że na tablicy jest błąd i podana odległość jest niewłaściwa.

W rzeczywistości drogowskazy podają odległość do tzw. centralnego punktu miejscowości, ustalonego przez władze miasta. Zwykle za punkt centralny służy poczta główna (jeśli jest ich więcej), lub na przykład ratusz, czy Urząd Miasta. To właśnie do nich odległość mierzą drogowskazy spotykane na drogach.

Warto pamiętać, że wyznaczony punkt centralny zwykle znajduje się blisko lub w ścisłym centrum miejscowości - to ważne głównie w przypadku dużych miast i aglomeracji, które rozciągają się na wiele kilometrów - widząc odległość na drogowskazie możemy przyjąć, że właśnie tyle kilometrów jest do centrum miasta.

Kwestia drogowskazów jest ujęta w przepisach

Kwestię wskazań odległości na drogowskazach regulują też przepisy. Szczegółowe wyjaśnienie tematu drogowskazów możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (z dnia 3 lipca 2003 r.):

Odległości orientacyjne na drogowskazach

Choć z zasady drogowskazy podają dość dokładną odległość od punktu centralnego, można przyjąć, że jest to mimo wszystko dość orientacyjna wartość w podawana w przybliżeniu do kilometra, a nawet dwóch. Odległości na drogowskazach są bowiem ustalane na podstawie informacji pochodzących z planów liniowych i map, a niekoniecznie mierzone zgodnie z przebiegiem drogi.

Dzieje się tak dlatego, że najważniejsze w tym przypadku jest zachowanie spójności z innymi drogowskazami odnoszącymi się do tej samej miejscowości. Między innymi dlatego po wjeździe do danej miejscowości nie znajdujemy już drogowskazów informujących o odległości do punktu centralnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | jazda samochodem | nawigacja w samochodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama