‌Przemyśl zakupy w galerii. Zły kod może oznaczać utratę prawa jazdy

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że z pozoru niewinny kod wpisany w prawo jazdy może być przyczyną mandatu w wysokości 1500 zł, a nawet utratę uprawnień do prowadzenia. Dlatego warto dobrze zapoznać się z przepisami zanim podejmiemy w sklepie decyzję, która uprzykrzy życie.

Z kodami wpisanymi w prawo jazdy nie ma żartów. Każda niezgodność z wymaganiami wpisanymi na awersie blankietu powoduje, że kierowca jest traktowany jak kierujący bez odpowiednich uprawnień i czeka na niego surowy mandat, a nawet wizyta w sądzie. Jeśli w rubryce nr 12 pojawił się jakikolwiek kod ograniczeń, trzeba się do niego bezwzględnie stosować.

Kody ograniczeń w prawie jazdy - korekta wzroku

Osoby w pełni zdrowe nie muszą się niczym przejmować, ale coraz więcej kierowców ma problemy ze wzrokiem. Dlatego najpopularniejszą grupą kodów ograniczeń wpisywaną w prawo jazdy jest "01", ale dzieli się ona na kolejne subkody. To bardzo ważny szczegół, ponieważ dokładnie precyzuje, jakie przyrządy wspomagające powinien nosić kierowca, żeby sprawnie i bezpiecznie prowadzić pojazd.

Reklama

Pełen wykaz można znaleźć w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami: 

  • 01 - wymagana korekta i/lub ochrona wzroku:
  • 01.01 - okulary,
  • 01.02 - soczewka (i) kontaktowa (e),
  • 01.03 - szkła ochronne,
  • 01.04 - szkło matowe,
  • 01.05 - przepaska na oko,
  • 01.06 - okulary lub szkła kontaktowe.

Kody ograniczeń w prawie jazdy - okulary czy soczewki?

Dla wielu osób zamiana soczewek na okulary wydaje się powszechna i naturalna, ale powyższe kody są bardzo precyzyjne, a obowiązujące przepisy są bardzo restrykcyjne. Każde odstępstwo jest traktowane jako jazda bez uprawnień. 

Jeśli lekarz stwierdził, że kandydat na kierowcę ma na tyle słaby wzrok, że potrzebuje jego korekty przy pomocy okularów lub soczewek, to jazda bez tych przyrządów może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu. 

Jeszcze do niedawna za taki występek groziła grzywna w wysokości 500 zł, ale od stycznia 2022 r. nowy taryfikator mandatów podniósł stawkę za jazdę bez odpowiednich uprawnień do 1500 zł. 

Przepisy w tej sytuacji nie przewidują punktów karnych, ale każda taka wpadka może się wiązać dodatkowo z zakazem prowadzenia pojazdów. O tym jednak decyduje sąd, więc w skrajnym przypadku zamiana okularów na soczewki (lub na odwrót) może się skończyć postępowaniem sądowym. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okulary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy