Porysowana szyba w aucie. Czy mogę ją wymienić z ubezpieczenia?

Porysowana szyba oznacza utrudnioną widoczność, szczególnie podczas jazdy nocą. Czy można ją wymienić z ubezpieczenia OC? Kiedy uszkodzona szyba kwalifikuje się do wymiany, a kiedy nie jest to konieczne?

Rysy na szybie powstają podczas eksploatacji pojazdu np. na skutek opadów gradu, kamieni strzelających spod kół poprzedzających pojazdów, zniszczonych wycieraczek czy przez działanie osób trzecich. Kiedy można wymieniać szybę z ubezpieczenia OC, a kiedy nie jest to możliwe? Warto pamiętać, że policjant w trakcie kontroli może zwrócić uwagę na uszkodzenia. Jeśli będą poważne (np. pęknięta szyba), ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować nas na badanie techniczne. Do tego dochodzi ryzyko mandatu wynoszącego 500 zł.

Czy można jeździć autem z porysowaną szybą?

Uszkodzenia powstają nawet w tych autach, których właściciele skrupulatnie dbają o ich stan - nie da się bowiem uniknąć tego, że w miarę eksploatacji na szybie powstają drobne rysy. Jeśli nie zagrażają one bezpieczeństwu i nie zmniejszają widoczności w sposób widoczny, jazda z delikatnie porysowaną szybą jest możliwa. Tego typu drobne uszkodzenia można wyeliminować nawet samemu lub w warsztacie, który zajmuje się polerowaniem szyb. Czasem jednak uszkodzenia są tak duże, że obserwacja drogi nocą staje się męcząca i trudna.

Reklama

Porysowana szyba a ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC nie pokrywa wymiany szyby na nową, jeśli ta jest porysowana. Tylko w sytuacji, gdy do zniszczenia doszło na skutek działania innego kierowcy, np. w trakcie kolizji, możemy wykorzystać ubezpieczenie sprawcy. Aby zapewnić sobie możliwość wymiany szyby, gdy ta się zarysuje, konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC lub ubezpieczenia OC z dodatkową opcją ubezpieczenia szyb.

Ubezpieczenie szyby co obejmuje?

Ubezpieczenie "ochrona szyb" to dodatkowo płatna opcja, która pozwala pokryć koszt wymiany szyby czołowej, bocznych oraz tylnej. Uwaga, zwykle nie obejmuje ona szyby panoramicznego dachu - w warunkach ubezpieczenia jest mowa tylko o tylnej szybie, która nie jest elementem konstrukcyjnym dachu. Usługa "ochrona szyb" oznacza, że możemy wymienić szybę, jeśli dojdzie do jej zniszczenia na skutek czynników zewnętrznych, takich jak kamienie, piasek czy grad. To firma ubezpieczeniowa decyduje, czy szybę wymienia się na nową czy naprawia.

Ile kosztuje ubezpieczenie szyby?

Zwykle ceny za dodatkowe ubezpieczenie szyby to koszt około 100 zł na rok. Wiele zależy od składki, rodzaju samochodu czy nawet sposobu płatności składki. Suma ubezpieczenia wynosi zwykle między 3 tys. i 5 tys. zł, a po drugiej czy kolejnej szkodzie zaczyna obowiązywać udział własny w wysokości około 25 proc. Przy zawieraniu umowy na dodatkowe ubezpieczenie szyb warto zwrócić uwagę na zapis dotyczący maksymalnej długości czasu naprawy, a także miejsca, gdzie do wymiany dojdzie w razie uszkodzenia. Czasem ubezpieczyciele ograniczają też możliwość zawarcia umowy i nie przewidują możliwości ubezpieczenia aut starszych niż 15-20 lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szyba samochodowa | ubezpieczenie samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy