Po powodzi trafią do Polski. Jak rozpoznać auto po zalaniu?

Ostatnie powodzie w Niemczech spowodowały ogromne straty materialne. Zniszczeniu uległo też wiele samochodów. Tak jak po poprzednich podobnych zdarzeniach, szybko znajdą się chętni by zreanimować zatopione samochody i jeszcze na nich zarobić. Jak rozpoznać auto po zalaniu?

Auta zalane rzadko kiedy są przywracane do pełnego stanu używalności - często bywa tak, że za okazyjną ceną kryje się pojazd z uszkodzoną instalacją elektryczną, mechanicznymi niedociągnięciami czy zniszczoną tapicerką. Dlatego to właśnie okazyjna cena powinna jako pierwsza zwrócić naszą uwagę i zapalić lampkę - jeśli jest wyraźnie niższa niż w przypadku innych ofert zwykle ma to jakieś uzasadnienie.

Auto po zalaniu - co należy sprawdzić w środku?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zapach we wnętrzu samochodu. Pojazdy, które były zalane, często mają charakterystyczny zapach pleśni lub wilgoci, który trudno jest całkowicie usunąć, nawet po dokładnym czyszczeniu. Warto również sprawdzić pod wykładzinami podłogowymi, w bagażniku oraz pod siedzeniami, gdzie wilgoć może się utrzymywać przez długi czas.

Reklama

Następnie, dokładnie obejrzyj wnętrze samochodu pod kątem śladów rdzy lub korozji, zwłaszcza w miejscach, które normalnie nie są narażone na działanie wody, takich jak pod siedzeniami, na metalowych częściach ramy foteli czy na wewnętrznych częściach drzwi. Obecność rdzy w tych miejscach może wskazywać na kontakt z wodą.

Sprawdź również stan instalacji elektrycznej. Woda może powodować korozję przewodów, co prowadzi do problemów z elektryką pojazdu. Włącz wszystkie światła, klimatyzację, radio i inne urządzenia elektryczne, aby upewnić się, że działają poprawnie. Zwróć uwagę na niestabilne działanie lub migotanie świateł, co może świadczyć o problemach z instalacją elektryczną. Zwykle też, jeśli zerkniesz do kostek elektrycznych i zauważysz tam wodę lub to, że są zaśniedziałe, można mieć pewność, że auto było zalane.

Innym sygnałem alarmowym mogą być niejednolite plamy i zacieki na tapicerce oraz podsufitce, których nie da się całkowicie usunąć. Zwróć również uwagę na nienaturalne odbarwienia na tapicerce, które mogą sugerować jej czyszczenie po zalaniu.

Jak rozpoznać auto po zalaniu na zewnątrz?

Kolejnym krokiem jest dokładna kontrola podwozia samochodu. Poszukaj oznak korozji i rdzy, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, takich jak ramy, zawieszenie oraz układ wydechowy. Świeża warstwa farby lub lakieru może ukrywać uszkodzenia spowodowane wodą, dlatego warto być szczególnie czujnym.

Jeśli podejrzewasz, że samochód mógł być zalany, warto również sprawdzić historię pojazdu. Wiele krajów posiada bazy danych, w których można sprawdzić przeszłość samochodu, w tym informacje o ewentualnych szkodach powodziowych. Raporty te mogą zawierać szczegółowe informacje o tym, czy pojazd był zgłaszany jako zalany przez wcześniejszych właścicieli lub ubezpieczycieli.

Jak rozpoznać auto po powodzi? Mechanik pomoże

Na koniec, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z profesjonalnym mechanikiem, który ma doświadczenie w identyfikacji samochodów powodziowych. Fachowiec będzie w stanie dokładniej ocenić stan techniczny pojazdu i wskazać ewentualne problemy, które mogłyby umknąć niewprawnemu oku.

Kupując auto możesz też dodać do umowy zapis potwierdzający, że sprzedający oświadcza, iż samochód nie był zalany - to ułatwi potem procedurę zwrotu samochodu w razie wykrycia problemów czy też wypłaty odszkodowania lub zwrotu kosztów za naprawy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakup samochodu używanego | porady | powódź
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy