Po których lekach nie można prowadzić samochodu?

Jesienią częściej chorujemy, a co za tym idzie częściej sięgamy po różnego rodzaju leki - niewielu kierowców pamięta jednak o tym, że wiele z nich może wpływać na koncentrację, refleks, a także postrzeganie rzeczywistości, a w związku z tym jazda autem po ich zażyciu może być postrzegana jako “jazda pod wpływem”. Ostrzega o tym Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który w komunikacie podał, które leki mogą być szczególnie niebezpieczna dla kierowców.

Wg magazynu The Lancet nawet 15-20 proc. wypadków może być wynikiem zażycia leków przez kierowcę, które wpłynęły na jego zdolności psychomotoryczne. Wiele z nich niekoniecznie są lekami na receptę. Dlatego najlepszą radą, jaką można dać kierowcom zażywającym leki jest skonsultowanie z lekarzem lub farmaceutą tego, czy dany lek może wpływać na koncentrację - szczególnie, jeśli sięgamy po różne leki w jednym momencie.

Co grozi za jazdę pod wpływem leków?

W największym skrócie - to samo co za jazdę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Oczywiście, w trakcie zwykłej kontroli drogowej, policjant raczej nie sięgnie po tester, jeśli nie dostrzeże oznak, że kierowca może być pod wpływem substancji innej niż alkohol, z pewnością jednak zostanie to sprawdzone w przypadku wypadku drogowego, szczególnie takiego, w którym są osoby ranne. Za spowodowanie wypadku prowadząc pod wpływem leków grozi do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obowiązek wpłaty od 5 tys. do 60 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Reklama

Po jakich lekach nie można prowadzić auta?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że nawet 20 proc. kierowców może zażywać leki, które mogą wpływać na ich zachowanie oraz reakcje na drodze. Wśród substancji, które są stosowane w lekach przeciwbólowych, a które mogą pogarszać koncentrację czy powodować zawroty głowy, jest na przykład kodeina. GIF ostrzega, że ta substancja może też powodować zawroty głowy oraz wpływać na zdolności psychomotoryczne, szczególnie, gdy łączy się ją z innymi lekami.

Kolejne na liście są leki, które zawierają dekstrometorfan. Jest on składnikiem między innymi tabletek czy syropów na kaszel, w większości bez recepty. W większych dawkach może powodować na halucynacje, zaburzenia równowagi czy niepokój.

GIF ostrzega także przed lekami, które zawierają barbiturany. Są one pochodnymi kwasu barbiturowego i działają uspokajająco, nasennie, przeciwdrgawkowo oraz w dużych dawkach - narkotycznie. Barbiturany hamują aktywność mózgu, co prowadzi do zmniejszenia stanów lękowych i wyciszenia organizmu. Prowadzenie pojazdu po zażyciu leku, który ma je w składzie może mieć konsekwencje podobne do wypicia alkoholu - opóźnia się reakcja na bodźce, pogarszają się zdolności psychomotoryczne.

W komunikacie GIF-y czytamy także, że trzeba uważać na antybiotyki. Na przykład aminoglikozydy powodują zaburzenia równowagi i słuchu, z kolei cyprofloksacyna i lewofloksacyna mogą wydłużać czas reakcji. W przypadku leków przeciwwymiotnych GIF ostrzega, że z prowadzenia pojazdów należy zrezygnować, gdy stosujemy leki zawierające: dimenhydrynat, prometazynę, tietylperazynę oraz zofran. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lekarstwa | prowadzenie samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy