Plama pod samochodem? To może być nic albo poważna usterka
Plamy i wycieki znajdujące się pod samochodem powinny zaniepokoić kierowcę. Mogą być zapowiedzią poważniejszych problemów, ale czasami nie oznaczają nic złego. Dlatego warto rozróżnić poszczególne wycieki, żeby wiedzieć jak reagować.
Spis treści:
Wyciek oleju silnikowego lub innych płynów eksploatacyjnych w samochodzie nie jest niczym nadzwyczajnym. Taki problem dotyka wielu właścicieli samochodów. Czasami niewielka plama wygląda niegroźnie, ale może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować wycieków. Warto wiedzieć, co trzeba zrobić, żeby poprawnie zidentyfikować ich źródło.
W samochodzie jest kilka rodzajów płynów, które mogą wyciekać:
- Olej silnikowy,
- Paliwo,
- Olej wspomagania układu kierowniczego,
- Płyn hamulcowy,
- Płyn chłodniczy,
- Płyn do spryskiwaczy.
Oprócz tego może dochodzić do wycieków z układu klimatyzacji czy układu chłodzenia, ale może to być po prostu skroplona woda z klimatyzacji (w ciepły dzień).
Wyciek pod samochodem - jak rozpoznać źródło?
Większość zbiorników przechowujących płyny eksploatacyjne w samochodzie jest zlokalizowana z przodu. Jednak część cieczy, które są wykorzystywane do pracy różnych układów znajduje się również w tylnej części auta.
Wycieki płynu hamulcowego pojawiają się najczęściej w okolicach kół, a nieszczelny dyferencjał przecieka w okolicy mechanizmu różnicowego tylnej osi. Pozostałe płyny będą przeciekać w miejscu, gdzie znajduje się przód samochodu.
Drugą kwestią jest kolor i zapach wyciekającej cieczy. Wyciek oleju silnikowego objawia się zwykle czarną lub ciemnobrązową cieczą. Barwa płynu chłodniczego to najczęściej kolor zielony, niebieski lub czerwony.
Wycieki płynu chłodniczego są najczęściej o luźnej i oleistej konsystencji. Benzynę i olej napędowy można rozpoznać po zapachu. Awarię klimatyzacji poznamy po czynniku chłodzącym lub oleju ze sprężarki, a płyn do spryskiwaczy po "alkoholowym" zapachu.
Wyciek pod samochodem - jakie konsekwencje grożą kierowcy?
Jeśli pod samochodem pojawiają się wycieki, a na desce rozdzielczej nie pojawia się żaden komunikat alarmujący, nie należy bagatelizować problemu. Bez względu na rodzaj wycieku warto jak najszybciej udać się do warsztatu i usunąć jego przyczynę.
Tym bardziej, że kierowca musi się liczyć z następstwami prawnymi takiego zdarzenia. Przeciekający samochód może zostać odholowany na parking depozytowy lub podczas kontroli policji zabierze dowód rejestracyjny i zabroni dalszej jazdy.
***