Pies wbiegł pod samochód. Winny jest kierowca czy właściciel psa?

Do kolizji z udziałem psa doszło w miejscowości Florczaki w gminie Łukta – zwierzę wbiegło wprost pod koła Volkswagena, którym kierowała 18-letnie kobieta. Mandat otrzymał 29-letni właściciel psa, a przy okazji tego wydarzenia policja przypomina o obowiązkach, jakie mają posiadacze czworonogów.

Posiadanie psa wiążę się z odpowiedzialnością za jego zdrowie i dobrostan oraz zapewnienie bezpieczeństwa jemu oraz wszystkim w jego otoczeniu. Czy sytuacja, w której pies wbiega pod auto i doprowadza do kolizji obciąża kierowcę czy właściciela psa? W tym wypadku mandat otrzymał ten drugi bowiem nie zachował należytej ostrożności i nie przypilnował psa. Mandat za to przewinienie może wynieść nawet 1000 zł (tu właściciel psa otrzymał 500 zł). Obowiązek o trzymaniu i kontroli zwierzęta znajdziemy w art. 77 Kodeksu Wykroczeń: ,,Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany’’.

Reklama

Obowiązki właściciel psów

Właściciele psów mają szereg obowiązków, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i dobrostanu zarówno zwierząt, jak i ludzi w ich otoczeniu. Przede wszystkim, każdy właściciel psa jest zobowiązany do zapewnienia swojemu pupilowi odpowiednich warunków bytowych. Oznacza to zapewnienie schronienia, odpowiedniego pożywienia i dostępu do wody, a także regularne wizyty u weterynarza w celu monitorowania zdrowia psa i wykonywania niezbędnych szczepień.

Kolejnym kluczowym obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów dotyczących prowadzenia psów na smyczy w miejscach publicznych. Właściciel może uwolnić psa ze smyczy, ale dotyczy to nieruchomości ogrodzonych oraz terenów zielonych wyłącznie do tego przeznaczonych (regulaminem/tablicą informacyjną) - musi też być w stanie go kontrolować. W wielu miastach obowiązuje również nakaz noszenia przez psy kagańca w środkach transportu publicznego oraz na terenach, gdzie przebywa dużo ludzi. Ma to na celu zapobieganie potencjalnym agresywnym zachowaniom zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla innych ludzi oraz zwierząt.

Właściciele psów muszą również dbać o to, aby ich zwierzęta nie powodowały uciążliwości dla sąsiadów. Szczekanie w nocy, zanieczyszczanie terenów wspólnych oraz niszczenie mienia mogą być podstawą do interwencji służb porządkowych. Ważnym aspektem jest także sprzątanie po swoim psie podczas spacerów. W wielu miastach obowiązują surowe kary za pozostawianie odchodów zwierząt w miejscach publicznych, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale również higieny.\

Kary za niedopełnienie obowiązków

Niedopełnienie obowiązków przez właściciela psa może skutkować różnymi konsekwencjami prawnymi. W zależności od rodzaju i powagi zaniedbania, mogą to być mandaty karne, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialność karna. Na przykład, jeśli pies bez smyczy zaatakuje i zrani osobę, właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za narażenie na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia. W przypadku uporczywego nieprzestrzegania przepisów dotyczących sprzątania po psie, właściciel może być narażony na mandaty finansowe, które mogą wynosić nawet kilkaset złotych.

Prawo nakłada też na właścicieli obowiązek szczepienia psa przeciw wściekliźnie. Przepisy wskazują, że pies powinien zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni od ukończenia przed czworonoga 3 miesięcy, a następnie nie rzadziej niż 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wypadki drogowe | pies
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy