Paliwo drożeje, więc lepiej zabezpieczyć tablice rejestracyjne. To nie żart

Rosnące ceny oraz perspektywa powrotu pełnego VAT na paliwo może zachęcać złodziei do kradzieży tablic rejestracyjnych oraz używania ich do przestępczego procederu. Podpowiadamy, jak skutecznie i legalnie zabezpieczyć tablice rejestracyjne przed kradzieżą.

Kradzież tablic rejestracyjnych nasila się w wielu regionach Polski wraz z podwyżkami cen paliw. Już niebawem może przestać obowiązywać niższy VAT na paliwo, co przełoży się na większą intensywność działań prowadzonych przez złodziei. Dlatego warto pomyśleć dużo wcześniej o zabezpieczeniu się przed problemami.

Dlaczego złodzieje kradną tablice rejestracyjne?

Skradzione tablice rejestracyjne zwykle są wykorzystywane do występków przeciwko prawu - np. kradzieży paliwa ze stacji benzynowej. Dla właściciela samochodu takie zdarzenie kończy się odwiedzinami na posterunku policji i składaniem zeznań. Większe problemy mogą się pojawić, jeśli kradzież tablic nie została zgłoszona na policji.

Reklama

Co robić po kradzieży tablic rejestracyjnych?

Po stwierdzeniu, że w samochodzie brakuje tablic rejestracyjnych, trzeba ten fakt zgłosić jak najszybciej na najbliższym komisariacie policji. Potwierdzenie zgłoszenia pozwoli złożyć wniosek o wyrobienie wtórników lub przerejestrowanie samochodu. Jednak najważniejszą kwestią jest uniknięcie posądzeń o kradzież paliwa oraz potencjalnego mandatu.

Jak zabezpieczyć tablice przed kradzieżą?

Chcąc uniknąć kradzieży tablic rejestracyjnych, warto solidnie zamontować ten kawałek do zderzaka lub klapy bagażnika. Żeby skutecznie zniechęcić złodzieja wystarczą śruby, wkręty, a nawet nity.

Przewiercając tablice rejestracyjne można je uszkodzić, a to krótka droga do niezaliczenia okresowych badań technicznych. Przepisy pozwalają nie zaliczyć badania w przypadku, gdy przeróbka sprawiła kłopoty z odczytaniem numeru. Dlatego nawiercenia najlepiej robić na obrzeżach tablic lub pomiędzy numerami, żeby nie zniekształcały cyfr oraz liczb, a także nalepek z hologramami.

Jedynym minusem specjalnie przymocowanych tablic jest konieczność ich demontażu w sytuacji, gdy będziemy chcieli przerejestrować pojazd lub dokonać innych czynności, przy których jest wymagane okazanie tablic.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwo | tablice rejestracyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy