Opony zimowe obowiązkowe już od listopada. Kto musi je założyć?
W niektórych krajach europejskich opony zimowe są obowiązkowe. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Kto i od kiedy musi zakładać opony zimowe? Przyglądnijmy się przepisom w Polsce i innych krajach.
Polskie przepisy dotyczące opon sprowadzają się w zasadzie do dwóch wymogów - bieżnik opon musi mieć wysokość co najmniej 1,6 mm, a na kołach jednej osi powinny być zamontowane identyczne opony. Na niektórych górskich drogach o dużym nachyleniu istnieje też nakaz jazdy zimą z łańcuchami śnieżnymi, zwykle chodzi o miejsca, które nie są odśnieżane.
Mandatu za jazdę bez opon zimowych w Polsce więc nie dostaniemy, jednak w przypadku kolizji, do której doszło na oblodzonej czy zaśnieżonej drodze, której powodem mógł być brak opon zimowych, kierowcy mogą mieć problem z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczalni.
Do pierwszej grupy krajów należą te, w których opony zimowe są obowiązkowe, niezależnie od tego, czy na drodze jest śnieg czy nie. Policjanci sprawdzają rodzaj opon na Słowacji i w Słowenii, gdzie opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca (Słowenia) lub 31 marca (Słowacja). Dopuszcza się stosowanie opon uniwersalnych z oznaczeniem M+S. W obu państwach minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika to 3 mm. Zimowe opony są także obowiązkowe w krajach bałtyckich, na Litwie od 10 listopada do 31 marca, na Łotwie i w Estonii od 1 grudnia do 1 marca. Bez opon zimowych nie wolno też poruszać się po Finlandii w okresie od 1 listopada do 31 marca. Wysokość bieżnika musi wynosić co najmniej 3 mm. Od 1 grudnia do 31 marca zimówki są wymagane także w Szwecji.
Do krajów, w których opony zimowe są obowiązkowe, ale tylko wtedy, gdy na drodze leży śnieg lub istnieje szansa, że się pojawi, należą Austria, Czechy i Niemcy. We Francji przepis o obowiązkowych oponach zimowych dotyczy 34 departamentów, głównie tych, które znajdują się w górzystych rejonach kraju. Przepis obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. W Niemczech nie ma wyznaczonego okresu, zatem jeśli droga pokryta jest śniegiem, to opony zimowe muszą być założone niezależnie od pory roku.
W Czechach opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, jeśli wystąpią zimowe warunki pogodowe, wysokość bieżnika opon (także dopuszczonych przez prawo uniwersalnych z oznaczeniem M+S) to minimum 4 mm. We Włoszech z kolei informacja o tym, czy opony zimowe są obowiązkowe często pojawiają się na znakach. Zimówki trzeba założyć np. W Dolinie Aosty czy na autostradzie A22, którą porusza się wielu turystów-narciarzy (przełęcz Brenner). W Austrii opony zimowe są zalecane w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Trzeba jednak pamiętać, że na wiele górskich dróg nie wolno wjeżdżać bez łańcuchów.
Poza Polską opon zimowych nie trzeba zakładać m.in. w Belgii, Holandii czy Danii. W niektórych krajach są one jednak zalecane, a za spowodowanie wypadku, którego powodem był brak opon zimowych, można dostać mandat. Należą do nich na przykład Szwajcaria czy Bułgaria.